Георги Апостолов (фондация “Приложни изследвания и комуникации”) е координатор на Центъра за безопасен Интернет от създаването му през 2005 година. По професия е журналист с над 15 – годишна практика като редактор и кореспондент в БТА, главен редактор на български и чуждоезични медии. През последните години ръководи множество инициативи срещу незаконното и вредното за деца съдържание и поведение онлайн, кампании и обучения за развиване на дигиталната и медийната грамотност сред децата, младите хора, родителите и професионалистите.
Георги Апостолов е един от учредителите на Мрежа за децата – фондация „Приложни изследвания и комуникации“ е член на Мрежата от самото й създаване. Той е активен участник в повечето тематични работни групи и в изготвянето на становища и политики, председател на УС в неговия предишен мандат, изключителен експерт, безспорен авторитет и граждански активист по темите за безопасността и благосъстоянието на децата. Тази година той получи награда “Златна ябълка” за цялостен принос към работата на Национална мрежа за децата.
Разговаряме с него по повод 15-годишнината на Национална мрежа за децата.
Какво е за Вас Национална мрежа за децата?
Мрежата за мен е една сбъдната мечта. През 2003 г., когато възникна идеята да се обединят всички организации, които работят в полза на децата, изглеждаше наистина като една мечта, която не беше ясно как и дали ще се осъществи. За щастие постепенно тя се превърна в реалност.
Как Мрежата помага на гражданския сектор и по-специално на организациите и хората, които работят за децата? Как помага конкретно на Вашата организация?
Мрежата на практика помогна на всяка една организация макар и по различни начини. Чрез обмяна на опит, взаимни обучения и подкрепа, разпространяване на информация и изготвяне на общи становища организациите развиха своя капацитет и професионализъм. Вече не беше нужно всеки сам и поотделно да се информира, да се обучава, да търси пътища за развитие – огромна част от информацията стана достъпна за всички и това позволи всяка организация да отделя много повече време на реалната си работа на терен. Това направи целия граждански сектор много по-ефективен.
Какво ви даде Мрежа за децата лично на Вас като човек и професионалист?
Преди Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ да навлезе в областта на защита на децата със създаването на Центъра за безопасен интернет през 2005 г., в организацията нямаше никакъв практически опит в работата с деца и семейства. Именно започналото изграждане на Мрежата ми даде възможност – на мен, а и на целия екип – бързо да наваксаме липсата на опит, учейки се и партнирайки с другите организации. Ако Мрежата не съществуваше, щяха да са ни нужни години, за да постигнем нивото на професионализъм, което е нужно.
Как Мрежата се разви за 15 години?
От едно доброволно сдружение с обща мисия – да се осигури по-добър живот на децата и да се подкрепят семействата им – Мрежата се превърна в нещо като многопрофилна национална институция: придоби авторитет, натрупа експертен опит, който позволява активно да се съдейства за разработване и усъвършенстване на политиките и мерките на държавата във всички области, засягащи децата – образование, здравеопазване, защита и закрила, ранно детско развитие и т.н.
Кой е най-големият ни общ успех?
Самото изграждане, поддържане и развитие на Мрежата в подкрепа на развитието и успешната работа на организациите е най-големият успех.
Какво все още не сме успели да направим за децата?
Все още нямаме изградена единна национална система за подкрепа на децата и семействата. Различните услуги за тях са разпръснати в различни институции, което затруднява и забавя координацията помежду им, а това в редица случаи води до пропуски, закъсняла или въобще липса на реакция и разрушени детски съдби.
Какви са предизвикателствата пред Мрежата?
Най-голямото и важно предизвикателство е да се продължат усилията за изграждане на централизирана и ефикасна национална система, която ще може да реагира бързо и адекватно на всеки проблем, застрашаващ живота, здравето, развитието и благосъстоянието на децата.