Георги Апостолов (фондация “Приложни изследвания и комуникации”) е координатор на Центъра за безопасен Интернет от създаването му през 2005 година. По професия е журналист с над 15 – годишна практика като редактор и кореспондент в БТА, главен редактор на български и чуждоезични медии. През последните години ръководи множество инициативи срещу незаконното и вредното за деца съдържание и поведение онлайн, кампании и обучения за развиване на дигиталната и медийната грамотност сред децата, младите хора, родителите и професионалистите.
Георги Апостолов получи награда “Златна ябълка” 2021 за цялостен принос към работата на Национална мрежа за децата – фондация „Приложни изследвания и комуникации“ е член на Мрежата от самото й създаване, активен участник в повечето тематични работни групи и в изготвянето на становища и политики.
Продължава кампанията „Парламентарна група за децата“ , с която призоваваме бъдещите депутати да се обединят в полза на децата. Кое е първото и най-важното, което трябва да направят новите управляващи за тях?
– Първата, най-важна и определяща по-нататъшния курс на политиките за деца, е да се приеме актуализирана законодателна рамка – Стратегия за детето и семейството и Закон за закрила на детето. Тази рамка следва да задължава да се гласуват конкретни програми и планове със срокове и адекватно финансиране, започвайки от изграждането на нова и модерна национална детска болница.
Какво все още не е направено в областта, в която работите – киберсигурността?
-Липсва цялостна национална програма за защита на децата онлайн, както и ясни ангажименти на държавните институции (с изключение на ГДБОП) за предприемане на адекватни мерки. Националната програма трябва да служи за основа за координиране на всички дейности в областта на защитата на децата от онлайн посегателства както чрез бърза реакция на докладвани инциденти, така и – което всъщност е най-важното – през системно обучение и развиване на дигитално-медийна грамотност и умения у децата от най-ранна възраст.
Кой е най-големият грях на политиците към децата на България?
-Пропагандата на антидетски тези с цел извличане на политически дивиденти като атаките срещу националната стратегия за детето и семейството, срещу социалните служби и неправителствените организации, които се грижат за уязвими деца и семейства.
В каква държава бихте искали да живеят Вашите деца?
-Държава, която е поела ясен ангажимент да гарантира благосъстоянието на децата, включително и да прави предварителна оценка за евентуалното въздействие върху децата на всеки законодателен или административен акт, преди той да бъде одобрен.
Получихте наградата „Златна ябълка“ за цялостен принос към работата на Национална мрежа за децата – ако се обърнете назад, за кой от успехите на Мрежата имате най-голям принос?
-Не съм в позиция сам да оценявам собствения си принос, а и не смятам, че съм направил всичко, което е могло и е трябвало да се направи. Освен това постиженията на Националната мрежа за децата са основно плод на колективните усилия и отдаденост на Секретариата на Мрежата и на всяка една организация – член на Мрежата.
В годините Национална мрежа за децата системно се застъпва за прогресивни промени в политиките за деца – кой е най-големият успех в тази област?
-Според мен един от най-големите успехи беше реализирането на тежкия и труден процес на деинституционализация, който помогна да се спасят хиляди деца от кошмара на старомодните и травмиращи институции за деца.
Мрежа за децата отбелязва 15-годишнина, по какъв начин организацията успя да промени българското общество?
-Мрежата успя да постави и да задържи през всичките тези години във фокуса на общественото внимание необходимостта постоянно да се отстояват интересите на децата. Така цялото общество стана по-чувствително към темата за нуждите и благосъстоянието на децата и техните семейства.