Skip links

Фондация “Лумос” и ДАЗД работят за подобряване на грижата за децата в ДДУИ Крушари

Председателят на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) Ева Жечева обсъди на работна среща в Дома за деца с умствена изостаналост (ДДУИ) – с.Крушари, резултатите от изпълнението на договор за съвместна дейност за подобряване на грижата за децата и младежите, които са в тежко и рисково здравословно състояние, подписан през януари 2014 г. между ДАЗД, АСП, община Крушари и неправителствената организация „Лумос”, съобщи пресслужбата на ДАЗД.

В срещата участваха партньорите по договора, представители на Омбудсмана на Република България, кметът на Крушари Добри Стефанов, зам.-кметът на община Добрич Камелия Йорданова и екипът на дома.

Негативните последици от медицинския модел на грижа могат да бъдат преодолени в голяма степен, когато децата бъдат обградени с внимание, топлина, търпение, сигурност и качествена емоционална връзка с възрастен човек, това показа работата по подписания договор, заяви изп. директор на „Лумос” г-н Бисер Спиров. Той представи на участниците в срещата 5-те деца и 6-те младежи с множествени увреждания и в тежко здравословно състояние, за които наети от фондацията специалисти полагат специални грижи, и постигнатия от всяко от тях напредък.

Всички наблюдавани промени и положителни резултати са постигнати именно благодарение на различното отношение към увреждането и разбирането, че децата имат потребност от общуване и сътрудничество с възрастния, от емоционална привързаност и защитеност, от достатъчно разнообразие и поддържане на познавателна активност, от строго индивидуална грижа, каза г-н Спиров.

Резултатите от променената грижа за децата, значително подобреното им състояние, което ние виждаме днес тук, ни дават увереност, че когато работим в екип – всеки със своята компетентност и отговорност, можем да постигнем по-добър живот за тези деца, заяви г-жа Жечева. Те ни доказват, че деинституционализацията е екипна работа, че промяната в дневния режим дава резултатите, към които се стремим. Съвместната ни работа в Крушари е модел за партньорство, ще направим необходимото той да се трансферира в новите услуги ЦНСТ чрез предаване на натрупания тук опит и експертиза, каза председателят на ДАЗД.

За устойчивост на постигнатото подобряване на състоянието на децата и младежите с тежки увреждания и подготовката им за преместване в алтернативни на институцията услуги договорът е продължен до края на годината.

Фондация „Лумос” ще подкрепя и екипите на новите услуги (ЦНСТ), в които ще бъдат преместени децата от ДДУИ Крушари.

Източник: sacp.government.bg

Снимка: freeimages.com/Eastop

 

Прочетете също и:

Децата ни страдат. Мълчанието ражда насилие!

Децата ни страдат. Мълчанието ражда насилие! На 31 май, в навечерието на Международния ден на детето, Национална мрежа[…]

София – най-опасният град в Европа за придвижване на деца

София е най-опасното място за придвижване на деца и младежи в градска среда в Европа. Това показва международното[…]

15 май – Международен ден на семейството

На 15 май отбелязваме Международния ден на семейството, обявен от Общото събрание на ООН през 1993 г. Този[…]

Над 9700 деца останаха неприети и тази година в ясли и детски градини в столицата

Национална мрежа за децата следи внимателно процеса на прием в детските градини в София и тази година наблюдавахме[…]

Криптобосс