Фондация за Регионално Развитие Рома Пловдив
1.Откъде дойде идеята да създадете организацията и кои са основателите? Разкажете какво ви вдъхнови?
– Идеята за създаването на фондацията идва от Антон Славчев Карагьозов.
Антон Карагьозов, още от младините си участва активно във всички мероприятия, организирани по времето на социализма. Бил е общински съветник по времето на социализма.
След промените в страната през 1989 г. Антон Карагьозов, човек с много контакти и добра комуникативност и добър слушател подразбира от свои приятели българи, които активно участват в политическите процеси. Разбира от тях, че има възможност в България да се създадат граждански организации. Антон Карагьозов , споделя със своите най-добри приятели от детството си, които са занаятчии и нямат толкова опит в гражданското общество. Въприки това Антон споделя своята идея с тях и ги кани да участват в Управителния съвет на новосъздадената НПО. И така създава през 1992 г първата ромска НПО в България – „Социална фондация Рома“. През 1995 г, пререгистрира организацията като „Фондация за Регионално Развитие Рома Пловдив“, като разширява обема на своята работа и включва селищата от Пловдивския регион.
Дейността на ФРР “Рома” стартира паралелно с нейното учредяване. През периода 1992-1995 год. усилията на екипа са насочени главно към подпомагане на ромите по селата от Пловдивския регион
Кой е най–големият ви успех?
– Фондацията е първата организация, която работи за оземляване на безимотни и малоимотни ромски семейства. След двугодишно лобиране пред Поземлените комисии и Министерство на земеделието, Фондацията успява да осигури 750 дка земя за 198 ромски семейства в региона на Пловдив. След упорита работа с хората по селата, през 1996 год. става реалност първото в страната оземляване на безимотни роми със земя от Държавния поземлен фонд. Друг голям успех на екипа е намаляването на първоначалната вноска за изплащане на земята от 20% на 2%. Усилията на екипа продължават в посока подпомагане на ефективно и доходно земеделие. Фондацията реализира проект “Земята-Източник на доходи” – пилотна фаза, чрез който се подпомагат новооземлените роми. Основна цел на тази програма бе генерирането на доходи.
В края на 1995 г. ФРР “Рома” създава първият Център на ромската общност в кв. Столипиново, наречен “Бюро за самопомощ-Столипиново. В него работят хора от самия квартал – представители на различните етноси и специалисти-консултанти. Центърът на общността има за цел да акумулира усилията на самите роми, да стимулира самоподпомагането и да развива капацитета на самата общност. Институционалното укрепване на екипа и организацията, спечеленото доверие на хората от квартала, превърна Бюрото за самопомощ в естествен център на общността. Към настоящия момент в Центъра на общността освен помощ по различни социални, битови, икономически, трудово-правни и др. въпроси може да се намери информация за развитието и съхранението на ромската култура, може да се прочетат произведенията на известни ромски автори, да се проследят проучванията на известни циганолози. Освен център за социална защита, офисът на ФРР “Рома” е и своеобразен център на ромската култура, с богата база-данни и добре организиран библиотечен фонд.
През 1998 год. Фондация за регионално развитие “Рома” става инициатор за обединяване на усилията на всички неправителствени организации, работещи на територията на квартала за глобално решаване на проблемите на ромите. С методическата помощ на Фондацията се регистрира Коалиция на граждански организации “Столипиново”, която включва 15 работещи НПО от най-големият обособен квартал на Балканите.
Постоянен приоритет в работата на Фондацията винаги е бил мобилизиране на ресурсите на общността, работа с младежите и привличане на доброволци. През 1998 год. По инициатива на 30 основни доброволци на ФРР “Рома” се учредява първият в квартала Младежки клуб Рома – Столипиново. Основен приоритет на младежите са проблемите в общуването, любовта и семейството.
А кое е най–голямото предизвикателство за вас?
- Най-голямото предизвикателство на организацията е в сферата на образованието. Все още сегрегираните училище в квартала продължават да създават живи инвалиди. Деца, които завършват средно образование, но не знаят нито български да четат, нито пък да пишат.
Какво е посланието на организацията?
– Никой не може да реши проблемите на ромската общност без тяхното активно участие.
Ако имате „вълшебна пръчица“, какво бихте променили?
– Много неща. Едно от тях е премахването на дискриминацията и пречупването на стереотипите в българското общества. В държава, където има дискриминация и омраза на етническа основа, няма как тази държава да се развива.