Да си майка с дете в България и да си намериш работа се оказва мисия невъзможна. Проверка на „Телеграф показа, че масово работодателите отказват да наемат жени, които имат деца, под претекст, че щели да отсъстват често и нямало да изпълняват съвестно задълженията си. Фирми дори поставяли условия на агенциите за подбор на персонал, че не искат майки с деца, защото са ангажирани, а хлапетата им боледуват много. Масова практика v нас е и да се уволняват бременни. В Комисията за защита от дискриминация има дори сигнал от жена, която щом казала на работодателя, че е бременна, той започнал да я тормози, докато напусне.
Флейтистка се жалва от диригента си – притискал я защото е жена.
В интернет и женските форуми е пълно с подобни оплаквания, които обаче така и не стигат до Комисията за защита от дискриминации. „Не можем да реагираме, защото хората все още като че ли се страхуват да подават сигнали. Имаме жалби от бременни жени, на които по един или друг начин са нарушени права, но най много са тези за дискриминация при упражняване право на труд, като тук се преплитат различни дискриминационни признаци – възраст, пол, увреждане, образование, лично положение, синдикална или политическа принадлежност и др.“, заяви говорителят на комисията Любо Панев.
Интервю
„Вече 4 месеца съм на борсата, не ме върнаха на работа след майчинството. Сега дъщеричката ми е на 2 и половина и се опитваме на ходим на ясла. Досега съм ходила на две интервюта и само като ме разпитат дали имам дете и има ли кой да го гледа, ако се разболее, изобщо не се занимават с мен. Трудно е наистина.“, това гласи едно от стотиците оплаквания от жени, търсещи си работа. Мнението е публикувано от потребителка с псевдоним Течен шоколад във форума БГ мама, в специална тема. В нея само за няколко дни са публикувани повече от 100 отговора на майки, изпаднали в същото положение. „Аз съм в подобна ситуация, малката постоянно е болна, но си търся работа, не че има кой знае какъв избор. А съвсем друг е въпросът, че бягат като попарени, щом разберат, че имам дете“, пише друга жена с ник Евита. Сред коментарите е пълно с истории за дискриминационно отношение по всеки един от възможните признаци. „Година след като ми изтече майчинството. Бях на изпитателен договор, който не ми продължиха, а ме освободиха, защото е изтекъл. С две деца в ясла сама виждах, че не става и да работя. А бъдещите работодатели само като чуят че съм с близнаци в ясла, като нагодени по един и същ начин само кимат и повече не ме търсят.“, пише поредната „опарена“ потребителка. Оказва се, че дори в сайтовете с обяви за работа, които осъществяват връзката между работник и работодател, все по-често се появяват изисквания, жените, които кандидатстват, да не са с малки деца.
Комисия
Справка на „Телеграф“ показа, че в Комисията за защита от дискриминация са подадени десетки жалби от бременни. В една от тях жена от София твърди, че още с постъпването си на работа управителят на фирмата я е попитал дали е бременна и й показал по категоричен начин отрицателното си отношение към бременните. Няколко седмици след постъпването си на работа тя установява, че действително е забременяла. Впоследствие договорът й е прекратен. От свидетелските показания обаче се оказало, че жалбоподателката не е уведомила работодателя си за своята бременност , а го е направила много по-късно. В друг подаден сигнал две жени от Бургас твърдят, че заради факта, че ползват отпуск за отглеждане на деца до 2-годишна възраст, са единствените служители, които не са получили коледни надбавки и са лишени от правото да получават месечни ваучери за храна. В този случай КЗД установява пряка дискриминация на основата на признак пол и майчинство и на работодателите са наложени глоби. В друг сигнал служителка от Смолян преди отпуск по майчинство въвежда в работата дълго време свой заместник. Оказва се, че през времето на обучението бъдещият заместник е получавал с двеста лева по-висока заплата от жената. Един от най-фрапиращите случаи пък разказва за жена от Пловдивско, която открива, че има точка от трудовия договор, според която, ако забременее, дължи 700 лв. неустойка на работодателя си. Друга пловдивска фирма също се разглежда от комисията по подадена жалба от жена от Асеновград. Оплакванията са за неоправдано и неправомерно уволнение на жалбоподателката, която е работила във фирмата и е била ценен кадър от екипа. Всичко обаче се променило от момента, в който тя обявява, че е бременна. Променени били негативно условията й за труд, не и се разрешавала обедна почивка, налице бил тормоз, дискомофорт, незачитане като пълноценен служител. За да се стигне до уволнение с мотив, че жалбоподателката не притежава необходимите качества за егфективно изпълнение на трудовите задължения. Последвал стрес, който се отразява и на бременността й, като на няколко пъти има риск за загуба на бебето.
Най-масовите сигнали до КЗД са на жени, които смятат, че са дискриминирани по признак пол. Един от скандалните случаи е за преписка, образувана по жалба на жена от Плевен срещу диригента на духов оркестър при община Ловеч. Тя е подала сигнал за дискриминация по признак пол. От всички 27 оркестранти само тя е жена и твърди, че е била принуждавана от диригента да носи две тежки папки с партитурите на оркестъра, както и да ги преписва. Освен това в жалбата се споменава, че диригентът я накарал да
поеме хигиената на репетиционната зала и на тоалетната. След това й е наредено да пее македонски песни, а тя свири на флейта и пиколо и гласовите и данни не били на висота за солово пеене. Прави се подписка в оркестъра срещу нея, организирана от диригента. Тогава флейтистката се видяла принудена да се оплаче на кмета на община Ловеч, който наредил интервенцията от диригента срещу нея да спре, по-късно обаче кметът излиза в отпуск. Неговият заместник обаче нарежда на жената да изпълнява заповедите на диригента си. В решението на КЗД обаче се
постановява, че липсват достатъчно доказателства, че диригентът е осъществил дискриминация по признак „пол“. Не малко обаче са нарушенията на работодатели извършени по дискриминационен признак – възраст. Така например с решение през 2011 г. по преписка, образувана след жалба на 40
служителки на голяма фирма, които били съкратени поради това, че се над 40-годишна възраст, бе наложена и най-голямата глоба от КЗД през годините. Общата сума, която двама ръководители трябвало да заплатят за дискриминационното си отношение е 21 950 лв.
източник: Телеграф