Tова става ясно от последното допитване на U-Report България, посветено на достъпа на децата до здравеопазване и осъществено в партньорство с Национална мрежа за децата. В здравната анкета участие взеха 203 U-Репортера на средна възраст 20 години (между 11 и 45-годишни, медианна възраст 19) от цяла България, като момичетата и жените са 76% от отговорилите.
Над една трета от младежите смятат, че финансовите затруднения са водеща причина за това едно дете да не може да получи здравна помощ в населеното място, където живеят. За близо 30% от U-Репортерите, участвали в допитването неразпознаването на здравния проблем от страна на близките е основна пречка за получаване на здравна помощ. Проблемите с личния лекар и липсата на здравно заведение в близост са следващите по важност причини за липсата на достъп до здравна грижа, става ясно още от проведената анкета.
Според 47% от отговорилите U-Репортери, семействата могат в повечето случаи да си позволят нужните лекарства за лечение на детето им, а според почти 29% – често не могат.
Почти 85% от анкетираните U-Репортери смятат, че родителите нямат никаква или имат недостатъчна информация и подкрепа, за да осигуряват достъп на детето си до здравна грижа. Това кореспондира с данните от отговорите на първия въпрос, според които младежите посочват неразпознаването на здравословните проблеми като втори по значимост фактор, който реално пречи на достъпа им до здравни грижи.
U-Репортерите не открояват като основен проблем за достъп до здравеопазване на децата липсата на здравни заведения. Според 41% броят на здравните заведения в техните населени места е достатъчен, а според 30.3% – недостатъчен.
В същото време над 50% от отговорилите U-Репортери смятат, че държавата прави твърде малко за задоволяване на нуждите от здравна грижа на децата в България. За 33 % от анкетираните държавата полага грижи за здравето на децата у нас, но има какво още да се направи.
Във всички случаи темата за достъпа до здравеопазване, разгледана през преживяванията на децата и младите хора, се нуждае от допълнително изследване, за да се разбере повече каква подкрепа е необходима за семействата и децата и как държавата може да я осигури.
Допитването е част от пилотния проект за тестване на „Европейската гаранция за детето“ в България, който се изпълнява с подкрепата на УНИЦЕФ. „Европейската гаранция за детето“ е инициатива на Европейската комисия, която цели да осигури на най-уязвимите деца в Европейския съюз ефективен и безплатен достъп до здравеопазване, образование, детски грижи, приемливо жилище и подходящ хранителен режим.
Голяма част от проблемите, свързани с детското здравеопазване у нас биха намерили своите решения в една съвременна детска болница у нас, каквато в момента няма. Национална мрежа за децата подкрепя гражданската инициатива „За истинска детска болница“ самото й създаване и твърдо стои зад внесената преди броени дни петиция, събрала над 55 000 подписа в подкрепа на създаването на истинска детска болница. В документа, внесен в Президенството, Министерския съвет и министерството на здравеопазването, отново се настоява да бъде прекратен договорът за реконструкция на стария строеж в двора на Александровска болница и да се рестартира процесът за създаване на нова, модерна детска болница, отговаряща на всички съвременни нужди и изисквания.
Източник: U-Report, НМД
Снимка: pixabay.com