Интервю с Филиз Алендарова по повод откриването на реновирания център за хипербарна оксигенация в барокамера в ремонтираната сграда на Националната спортна академия в центъра на София.
Филиз Алендарова е медицинска сестра с магистратура по “Обществено здраве и здравен мениджмънт” в Медицинския университет в София, предстои й докторантура с дисертационен труд, свързан с децата с увреждания. Тя е хипербарен специалист в “Oxy for life” – център, работещ съвместно с Българската асоциация по хипербарна оксигенация. Филиз Алендарова също е почетен член на Център за ранно детско развитие “Всяка дума”. Това е сдружение на професионалисти в областта на детското развитие и медицината.
Г-жо Алендарова, какъв е основният контингент ваши пациенти?
– Основният наплив при нас е от деца с някакъв тип увреждания, основно с аутизъм, разстройства в развитието, церебрална парализа, умствено изоставяне, хиперактивност. Това са едни от основните диагнози, при които помагаме. Но правим и процедури на хора с всякакъв тип увреждания. Извършваме дори и естетически процедури. Естествено, има и противопоказания. Престой в барокамера не се препоръчва при онкологични заболявания, инфекции на горните дихателни пътища, епилептични припадъци. Следим всяко дете, което посещава барокамерата, да има направено ЕЕГ при невролог, което да изключи епилепсия като заболяване. Важно е също да бъде извършен профилактичен преглед при УНГ специалист.
Какви са ефектите от престоя в барокамера при деца с аутизъм например?
– Наблюдаваме добър ефект при децата с аутизъм. За този ефект по време на процедурите и след края на серия от процедури вече са написани научни трудове, преведени на два езика в издания на Българското сдружение по авиационна, морска и космическа медицина, съвместно с Дружеството на специалистите по водно спасяване – Варна и ОС на БЧК – Варна. Публикацията е в брой 2017/1 със заглавие “Хипербарна оксигенация като метод за лечение на метален дисметаболизъм при деца с аутизъм”, а аз съм един от авторите.
Сеанс или серия включва от 15 до 40 процедури. Имаме определени протоколи за работа при различни заболявания. Това е цикъл от процедури в последователни дни, а след това задължително се прави почивка от месец и половина до два месеца.
Ефектът настъпва към края на серията процедури или в почивката, когато се затвърждава ефектът. Той, разбира се, зависи и от нивото на аутистично разстройство при конкретното дете. Но най-общо подобренията настъпват в появата на стабилен очен контакт и реч, в говорното развитие и в движенията, особено във фината и обща моторика, с която обикновено децата с аутизъм имат проблеми – хващането на малки предмети, рисуването, писането. Отпада и значителна част от стериотипното поведение.
След продължително лечение в барокамера децата започват да свързват думите в изречения. Първоначално издават само звукове, които се преобразуват в неразбираеми думички. Проблемът възниква вследствие на много и комплексни фактори, затова и трябва да се търси комплексна терапия. Вече се прилагат много съвременни методи, които в съчетание с процедури в барокамера, имат зашеметяващи резултати. За една година можем да постигнем големи успехи чрез барокамера съвместно с прилагане например на биохимичен подход – пускат се базисни кръвни изседвания, задължително е също изследване и регулиране на чревната флора на детето.
При какви други заболявания има положителен ефект терапията в барокамера?
Имаме пациенти с множествена склероза, с различни кожни заболявания, с ортопедични проблеми
Идват също доста пациенти за по-бързо следоперативно възстановяване. Ефектите са много добри. Напоследък стана популярно да се използва барокамерата от хора с репродуктивни проблеми, които правят опити за зачеване.
Специално при пациентите с множествена склероза се наблюдават значителни подобрения, тъй като престоят в барокамера засилва детоксикацията на организма. Имаме случаи на избледняване на лезиите при множествена склероза, но зависи колко са на брой лезиите и къде са разположени. Това обаче се случва след много процедури и при редовен престой в барокамера. Не може да се направят само 15 процедури и лезиите да изчезнат. Трябва да се прилагат постоянно, за да се наблюдават желаните ефекти.
Какво всъщност прави барокамерата? Защо има толкова благотворни ефекти към различни заболявания?
– Въздухът, който дишаме обикновено, е смес от газове, в която кислородът заема едва 21%. Така на практика възрастният човек консумира само 2700 г кислород на ден. От тях 900 грама отиват за нуждите на кръвоносната система. При два пъти по-голямо от нормалното атмосферно налягане се вдишват два пъти повече молекули кислород, което довежда до положителните ефекти при различни заболявания.
За една процедура в барокамера, траеща един час, се вдишват 1100 грама кислород. Използването на чист медицински кислород в барокамера води до приемане на 10 пъти повече от нормалното количество кислород, което приемаме през целия ден. Еритроцитите се изпълват с кислород, а излишъкът се разтваря в кръвната плазма. След няколко минути допълнителният кислород увеличава нивата си много над нормалните стойности, дори в увредените хипоксични тъкани, което подпомага значително оздравителния процес.
Благодарение на този прием на кислород в барокамера намаляват възпаленията, ускорява се регенерацията на кръвоносните съдове и на тъканите, подпомага се детоксикацията на организма, а при ортопедични травми възстановяването става по-бързо.
Източник: zdrave.to, автор Мара Калчева
Снимка: rgbstock.com