„Портрет на бедността: Европейските жени и деца“ е заглавието на материал, излъчен на 7 декември в международният телевизионен канал „Евронюз“. Задълбоченият материал в седмичната рубрика „Истинската икономика“ изследва размерите и значимостта на бедността на стария континент и увеличаващия се брой на хората, които са изправени пред сериозни проблеми за оцеляването си.
В аналитичния материал е включено и мнението на двама български експерти – Дани Колева от Национална мрежа за децата и Добромир Митев от Европейската мрежа против бедността, както и историята на едно българско дете, чието семейство е подкрепено от Института за социални дейности и практики.
Шокиращата истина е, че по данни на Евростат, една четвърт от жителите на Европа са в риск от бедност. Това добавя близо 122 милиона жители на стария континент, които ние оценяваме като една от най-развитите и проспериращи части на света. Жените и децата са най-уязвимите групи, засегнати от бедността през 21-ви век. Ако имаме 26 милиона деца, живеещи в бедност в Европа, значи нещо не е наред, коментират авторите на предаването.
Съществуват различни дефиниции за бедност. На първо място на Земята има близо 1 милиард хора, които живеят с по-малко от 2 долара на ден. Те преживяват със съвсем малко храна и вода, често са без дом и без достъп до медицинско лечение. За хората в този кръг на бедност всеки ден е борба за оцеляване. Втората група са тези бедни, които в техните собствени държави печелят или получават помощи, които са по-малко от необходимото, за да преживяват и да поддържат минимален стандарт на живот. Те също се борят ежедневно за прехраната си, за това да имат дом и да получават медицинска помощ, но ги наричаме хора в относителна бедност. Те са в риск от изключване и именно тях изследва материалът на телевизия Евронюз.
Целта на ЕС е да извади 20 милиона жители на стария континент от тази относителна бедност до 2020 г. Но финансовата криза през последните 8 г. постави още повече хора в риск и голяма част от засегнатите са жени. Всяка четвърта жена в Европа е в риск от бедност и социално изключване, сочат данните на Евростат.
Репортажът на Евронюз показва няколко примера от Франция и Италия, а репортерът на телевизията Фани Гуре посети също и България и се срещна със семейството на 13-годишния Симеон от София. Момчето разказва, че преди семейството му е живеело в една стая, която е била студена и влажна, пълна с буболечки. Сега семейството на Симеон се е преместило в нов дом и получава подкрепа от социалните работници от организацията Институт за социални дейности и практики (ИСДП). Така семейството е в по-добър дом, Симеон продължава да посещава училище и придобива нови социални умения.
В репортажа е показана и работата на сдружение „Деца и юноши“, също организация – член на Мрежата, която подкрепя и работи за реинтеграция в обществото на децата и младите хора, които живеят и работят на улицата в София.
Репортерът на Евронюз потърси коментар от Дани Колева, Програмен директор в Национална мрежа за децата. „Правителството трябва да подкрепи нашите организации и социалните служби, за да предоставим адекватни услуги за уязвимите деца и техните семейства. Това изисква системен подход, както и отделните сектори – образование, здравеопазване и социални услуги, да работят заедно“, коментира Дани Колева.
Повече от половината от децата в България са в риск от бедност. Добромир Митев, председател на Европейска мрежа против бедността коментира: „Бих казал, че има две причини за детската бедност в България. Първата е дисфункция на ниво семейство, а втората е социалната дисфункция, причинена от слабите институции. На първо място и приоритетно ние трябва да подкрепим родителите, за да не изпадат в бедност“.
Дани Колева от Национална мрежа за децата допълва, че когато семейството изпадне в бедност, обществото също губи. „Европа губи граждани, които могат да допринесат за икономическото развитие. Проблемът с бедността е, че тя наистина се предава от поколение на поколение и всъщност виждаме как нещата в Европа се влошават. Необходими са реални действия, с проекти, програми и финансиране“, заявява Дани Колева.
В материала си Евронюз включва и пространно интервю с Жана Хейнсуърт, генерален секретар на Юрочайлд – мрежа, обединяваща организации от цяла Европа, работещи със и за деца, част от която е и Национална мрежа за децата. „Смятам, че става дума за нещо повече от осигуряване на финансиране. Става дума за промяна на нагласите и това трябва да започне от долу нагоре. Разбира се, ЕС има съществена роля, както за осигуряване на средства, така и за законодателни промени. Но в условията на икономическа криза всички сме с усещането, че това не е приоритет. Ако желаем да реализираме икономически растеж в дългосрочен план, приоритет трябва да ни бъде осигуряването на равнопоставеност между жените и мъжете. В обществото ни съществува един мит за мързеливите възрастни, които не искат да работят, а това е далеч от реалността. Може би те не могат да се задържат на работа поради това, че трябва да се грижат за по-възрастен член на семейството, или за дете, имат проблеми с транспорта и достигането до работа или с воденето на децата до училище. Обществото ни не е така конструирано, че да подкрепи хората в такава ситуация да останат на работа“, допълва Жана Хейнсуърт.
Вижте целия материал „Портрет на бедността: Европейските жени и деца“ по телевизия Евронюз тук