Днес в София се проведе първата от трите работни срещи, свързани с разширяване въздействието на Европейската гаранция за детето (ЕГД) в България. Основна цел на поредицата от дискусии е да се обмени опит и познания в тази сфера, като се постави фокус върху благоденствието на децата в страната, да се посочат работещи решения на проблеми, свързани с детската бедност и последствията от нея върху подрастващото население в България.
Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата (НМД) откри работната среща, като поздрави гостите и подчерта, че ролята на застъпническите организации в България е важна за уязвимите групи в обществото. По данни от НСИ и Европейската комисия на лице е явен напредък в работата за децата и семействата в нужда, но още много може да бъде направено. Съвместната работа на НПО и държавния сектор е важна за положителните резултати. Георги Богданов сподели за опита и добрата работа на НМД и международната Eurochild. Беше обърнато внимание и на факта, че повече от шест години нямаме Национална стратегия за детето, а вече седем години нямаме жилищна политика и стратегия за семействата и децата в бедност.
„За съжаление все още нямаме приета работеща стратегия за насърчаване на здравословния начин на живот при децата. НМД от ден първи се застъпва не само за ромските деца, но и за всички уязвими групи, родители и деца в страната. Няколко са изключително важните политики, които трябва да се приемат във възможно най-кратки срокове в България – работещи жилищна, здравна и образователна политики. Трябват ни таргетирани услуги, които да достигат до най-бедните слоеве на обществото. Европейската гаранцията за детето е обвързана включително и с възможност за предоставяне на грантове, с които да се финансират посочените политики”.
Наталия Ефремова, заместник-министър на труда и социалната политика и национален координатор на Европейската гаранция за детето, приветства гостите и организаторите и заяви, че държавата се грижи все повече за децата и уязвимите групи, съгласно последните данни, предоставени от НСИ. Те показват, че през последните години се отбелязва намаление на детската смъртност в България, което е резултат на подобряване на социалните грижи. Ефремова отбеляза, че от години подкрепя Европейската гаранция за детето, защото практиките, заложени в този инструмент, са работещи и с положителна добавена стойност за родителите и децата в Европа. Заместник-министърът заяви, че предстои много работа в тази сфера и се радва, че организации като Eurochild и НМД работят усилено в тази сфера, а работата на НПО и държавния сектор е важна и дава резултат. България има План за действие в изпълнение на препоръка (ЕС) 2021/1004 на съвета за създаване на Европейската гаранция за детето (2030), който според г-жа Ефремова, замества до някаква степен Национална стратегия за детето. На всеки две годни българската администрация прави нов оперативен план, който се променя според ситуацията и новите обстоятелства. Заместник-министърът запозна участниците в работната среща днес с различните инициативи и проекти, по които Министерство на труда и социалната политика работи в сферата на подкрепа за децата, детското здравеопазване, хранене, спорт, бременни, семейства в риск и родителите.
Н.П. Мария – Луиз Колейро Прека, президент на Eurochild, поздрави гостите и отбеляза, че НМД и международната организация имат дългогодишно и успешно партньорство за защита правата на децата в България. “Чрез сътрудничество с организации на гражданското общество, държавни институции и експерти, беше постигнат значителен напредък в социалните политики за децата. Eurochild напълно подкрепя усилията на НМД в национални и международни инициативи, включително мониторинг и застъпничество за по-добро прилагане на Европейската гаранция за детето”, каза тя.
Eurochild и НМД имат инициирано производство срещу България пред Европейския комитет по социални права за нарушения на Европейската социална харта. Случаят разглежда критични недостатъци в системата за образование и грижи в ранна детска възраст в страната, включително неадекватен достъп до качествени услуги за най-уязвимите деца, недостатъчна наличност на места в детските градини, дискриминационни практики, засягащи деца в неравностойно положение, и липсата на интегриран и координиран подход към политиките за ранно детстко развитие. Всичко това може да бъде разрешено или облекчено чрез ефективни инициативи.
Г-жа Сабин Салиба, генерален секретар на Eurochild, отбеляза, че е изключително важно да гарантираме бъдещето на децата и да направим света по-добър, за да няма гладуващи деца в Европа. Eurochild и организациите, които работят в защита на правата на децата като Национална мрежа за децата вярват, че Европейския фонд за децата е работещ инструмент, който не само ще намали значително процента на гладуващите деца на Стария континент, но и ще защити правата им, като подсигури финансово тяхното настояще. Г-жа Салиба наблегна върху работата на НПО организациите и държавните структури в Европа, тъй като това е единственият успешен начин да се достигнат необходимите, видими резултати в тази сфера.
Г-жа Кристна де Бройн, представител на УНИЦЕФ за България поздрави организаторите и участниците на работната група и сподели, че УНИЦЕФ е организация, която винаги се е борила за правата на децата. Инструмент като Европейската гаранция за детето е първият в света, който работи успешно, намалявайки детската бедност. Лимитираният достъп до услуги на уязвимите групи и най-вече на децата е сериозен проблем. Г-жа Кристина де Бройн вярва, че ЕГД е основа за силна финансова политика, която да пребори глада сред децата в Европа. Въпреки политическата нестабилност през последните години в България, УНИЦЕФ вижда, че е държавната администрация има желание да реши проблемите с бедността при децата и към момента има реални резултати, видни за цялото ни общество. Г-жа Кристина де Бройн потвърди, че е необходимо създаването на Национален план, свързан с гаранцията, за да се подсилят неговите резултати и все по-малко деца в България да живеят в бедност.
Господин Нено Ненов, съветник към Европейската комисия в България заяви, че НПО и администрацията имат много важна роля в намаляването на бедността при децата, като в същото време могат и да предлагат и основни услуги. „За нас европейците, едно от най-важните неща е качеството на живот да е високо, както ш качеството на социални услуги. Поради тази причина ЕС има силен принос за приемане на Европейската гаранция за детето.“, заяви г-н Ненов. Според него основна цел е да даваме на децата в Европа достатъчно добър старт в живота, за можем да подсигурим бъдещето им и да сме сигурни, че им се предоставят условията за развитие навсякъде в Европа, независимо от тяхната националност. За съжаление в Европа детската бедност се увеличава, което означава, че предстои много работа по този въпрос. В България между 2023 – 2024 бедността слабо е спаднала, но въпреки това сме една от най-бедните държави в Европа. За 2024 година детската бедност в страната ни е 26,1%. Поради тази причина в ЕК е предвидено да се увеличи помощта за децата. България трябва да се насочи към храненето, жилищното настаняване и началното образование. Предстои България да предостави следващия си доклад и план, за да се преразгледат мерките и да се имплементират нови, още по- работещи мерки в сферата на детската бедност у нас. Реални резултати може да има, само ако НПО и държавната администрация вървят ръка за ръка и работят заедно по тези въпроси.
На събитието се обсъдиха международни аспекти от изпълнението на ЕГД, предизвикателствата и възможностите в изпълнение на Гаранцията, свързани с ранното детско развитие, достъп до здравеопазване и образование в Европейски страни като Малта, Испания, Румъния, Словения, България, Португалия, Белгия, Финландия и Ирландия. Участниците в дискусиите обсъдиха интересни примери от своя опит в тези области.
Изключително интересна и ползотворна беше панелната дискусия с модератор д-р Али Дънхил, директор „Политики, застъпничество и комуникация“ в Eurochild.
Дискутираха се важни въпроси, като отсъствието на ромски организации в организираните работни групи по проекти от администрацията. Участници в работната група споделиха, че старите оперативни програми са изключително тежки и ограничени за изпълнение. Новият закон за социалните услуги има много проблеми, като неяснотата как да се използват ресурсите от ЕГД, за да бъдат използвани по същество. Важно е да се осъществяват директни дейности към семейства и такива, които да отчитат индивидуалните нужди – жилище, здравословна храна, транспорт до училище и д-р.
Д-р Елена Кабакчиева сподели, че детската бедност в Европа се увеличава и е редно да се включат и деца, които живеят в социално ограничени области, деца чиито родители не могат да се погрижат за децата, защото нямат възможност и познания за отглеждането им. Когато родителите не могат да плащат за образованието, децата не само отпадат, но дори и да останат в училище, то те не получават достатъчно добро образование, защото не е достатъчен достъпът до социални услуги или качеството им не е достатъчно добро, смята д-р Кабакчиева.
Изключително важно е да се обърне внимание на дезинформацията в обществото, не само в България, но и в Европа, особено когато се отнася до чувствителни теми като деца, семейства и уязвими групи.
В следващите дни престоят още интересни дискусии за комуникирането на резултатите и разработване на следващи стъпки за изпълнение на ЕГД.