Национална мрежа за децата присъства на конференция на тема “Връщане към детството – добри практики за работа с непридружени деца бежанци”. Събитието, което се проведе на 14 и 15 октомври, беше организирано от ФИЦЕ Интернационал съвместно с ФИЦЕ България и Студентски дипломатически клуб.
Целта на конференцията беше да събере международния опит в работата с непридружени деца – бежанци и да се осъществи обмяна на практически знания, за да могат експертите и професионалистите, работещи с деца – бежанци, да им осигурят възможно най-добрата подкрепа.
От страна на българските институции събитието откриха Ева Жечева, Председател на Държавната агенция за закрила на детето и Веселин Върбанов, зам.-председател на Държавната агенция за бежанците. И двамата бяха единодушни, че институциите трябва да приемат координационен механизъм за взаимодействие в случаите на непридружени деца колкото може по-бързо, както и да бъде решен казусът с трудността за намиране на попечители за тези деца след получаване на статут.
Милена Харизанова, директор „Закрила на детето“ в УНИЦЕФ, отбеляза, че една четвърт от бежанците, влизащи в Европа, са деца, от които една част са разделени от семействата си. Тя посочи, че в момента услугите за настаняване на непридружени деца – бежанци в България са недостатъчно развити и че настаняването им в регистрационно-приемателни центрове (РПЦ) повишава риска за тях.
Емилия Братанова, сътрудник по интеграцията във Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН), цитира статистика, според която от общо 59,5 милиона бежанци по света 51% са деца, което се равнява на приблизително 30,3 милиона души. Само през 2014 г. общо 34 300 непридружени деца са подали молба за международна закрила в сравнение с 25 000 през 2013. Също така тя съобщи, че ВКБООН е готов да предостави обучение за попечителите, които от сега нататък е предвидено да бъдат определяни от общините.
Ролф Видмар от ФИЦЕ – Интернационал направи презентация на предизвикателствата, пред които са изправени непридружените деца – бежанци, най-сериозни сред които са липсата на образование, травмата от войната и раздялата със семействата. Според него, те трябва да бъдат подпомогнати по интегриран начин като им бъдат осигурени възможности за личностно и кариерно развитие, както и условия за събиране с родните семейства.
От своя страна, Катерина Симеонова от ФИЦЕ – Интернационал представи проучване, направено в страните, членки на ФИЦЕ Интернационал, относно положението на децата бежанци, което дава информация както за добри практики в сферата, така и за някои, които не работят толкова добре. Например, в Холандия децата се настаняват от една единствена фондация, НИДОС, в специални центрове за три месеца. Всички деца, които са под 13-годишна възраст, отиват в приемни семейства, а тези, за които има висок риск (като например риск от трафик), се настаняват в защитени жилища. Слабостта на системата в Холандия е, че след като навършат 18-годишна възраст, ако не получат статут, непридружените младежи трябва да напуснат местата, в които са настанени. Подобен проблем съществува и в Испания.
В първия ден на конференцията взе участие и Албена Игантова от Държавна агенция за бежанците (ДАБ), която разказа за системата в България и за функциите на Агенцията. Освен това тя представи официална статистика, според която броят непридружени деца, подали молба за убежище от 1 януари 2015 г. до момента е 869, а в сегашния момент броят деца в РПЦ в България е 150.
Кристина Гологанова от Рийчаут.БГ представи алтернативна гледна точка по повод функционирането на системата в страната като изнесе резултати от Мониторингов доклад за 2014 г. относно условията на приемане и социалната защита, предоставяна на непридружените деца – бежанци в България. Докладът извади на показ и някои проблеми с достъпа до социални услуги, здравеопазване и образование на непридружените деца. Липсата на превод често е една от множеството причини, поради които децата нямат достъп до важни услуги.
Вторият ден на конференцията позволи на участниците да чуят подробни описания на добрите практики в различните страни по време на работа в групи. От своя страна, представителите на ФИЦЕ – България разказаха за своята мобилна социална услуга за непридружени деца бежанци в България – “Мобилен център за работа с непридружени деца – бежанци.” Този модел за предоставяне на социални услуги е заимстван и адаптиран в българските условия. Той се базира основно на издадения от Международната социална служба в Швейцария – “Наръчник за работа с непридружени малолетни и непълнолетни”.
Снимка: freeimages.com