На 29 и 30 септември Мрежата за правна помощ на НМД се включи в двудневно онлайн обучение по семейна медиация, проведено в изпълнение на проект „Децата на фокус в разнообразните семейства“. Проектът се осъществява от Сдружение „Институт по медиация и управление на спорове“ (членуващо в НМД), Професионалната асоциация на медиаторите в България и Фондация „Ресурсен център „Билитис“.
В двудневното обучение участваха над 50 обучаеми с разнородна професионална практика (педагози, социални работници, адвокати, професионални медиатори и др.). В рамките на форума бяха разгледани в дълбочина спецификите на семейна медиация по родителски спорове.
Лектори в онлайн обучението бяха адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България; Мирослава Манавска – спортен координатор на Фондация „Ресурсен център „Билитис“; адв. Свилена Димитрова – председател на Българска болнична асоциация, председател на ЦСМ при Софийския районен съд и Софийския градски съд (2018 г.); адв. Юлия Раданова – председател на Сдружение ИМЕУС и консултант на Мрежата за правна помощ; Георги Еленков – юрисконсулт на Национална мрежа за децата и координатор на Мрежата за правна помощ на НМД.
Сред представените в двудневното обучение теми бяха:
- Гарантиране на най-добрия интерес на детето в хода на семейната медиация;
- Инструменти за изследване на действителния най-добър интерес на детето;
- Семейната медиация и изкуството на балансирането на два легитимни, но различаващи се драстично интереса на спорещите родители;
- Теории за развитието на детето (етапи на развитието, според Ериксон; теория на Жан Пиаже; когнитивни изменения през пубертета; пирамидата на Маслоу и потребностите на съвременния тийнейджър);
- Правна уредба (вкл. относими разпоредби от правото на ЕС) и съдебна практика, касаещи медиацията по семейни спорове;
- Споделено родителство и споделена родителска грижа;
- Модели на семейна медиация; казуси, за чието разрешаване медиационната процедура се явява особено подходяща;
- Медиация по семеен спор в разнообразни семейни структури;
- Добри чуждестранни практики на извънсъдебно адресиране на семейни спорове (вкл. специфики на новозеландския модел на фамилна групова конференция и австралийския модел на специализирани семейни съдилища);
- ЗА и ПРОТИВ семейната медиация в случаи на домашно насилие;
- Роля на адвокатите в процедурата по семейна медиация;
- Психологическа подкрепа към членовете на семейната единица в хода на решаването на семейни спорове.
Големият брой участници позволи обмена на множество гледни точки и мнения относно темите в обучението, като пространно бяха дискутирани въпросите за провеждането на медиация при наличието на история на домашно насилие в семейната единица и нормирането на първата среща с медиатор като процесуална предпоставка за съдебното производство по семеен спор.
Следете раздел „Правосъдие“ на уебсайта на НМД за повече информация относно дейностите по проект „Децата на фокус в разнообразните семейства“.