Проект на социален доклад, който да изготвят дирекциите „Социално подпомагане“ по искане на съд при спор за родителски права, бе[e обсъден на 1 октомври 2014 г. със съдии от Софийски районен съд Цветелина Кържева и Иван Георгиев. Срещата беше организирана по инициатива на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).
Проектът е разработен от междуинституционална работна група, създадена от председателя на ДАЗД, в която участват експерти от ДАЗД, МТСП и АСП. Целта й е да бъдат разработени конкретни мерки и действия за справяне с този проблем и най-вече за гарантиране на правото на детето да поддържа контакти и с двамата с родители, когато те са разделени, съгласно разпоредбата на чл. 9, т. 3 от Конвенцията на ООН за правата на детето. На срещата днес бяха обсъдени и важни въпроси, касаещи работата по случаи на деца, въвлечени в споровете при т.нар. родителски конфликти.
Основните моменти в проекта за социален доклад са пълнота и обективност на събираната информация при социалното проучване, изследване на мнението и потребностите на детето, оценка на родителския капацитет на двамата родители, изследване на подкрепата от разширеното семейство и приятелското обкръжение на детето.
В последните години се наблюдава тревожна тенденция на увеличаване на сигналите и жалбите за дете в риск, в следствие на влошени взаимоотношения и спор за родителски права, на които податели са основно са самите родители. Преписките, касаещи родителски конфликти и спорове за родителски права, по които работят експертите от ДАЗД в повечето случаи разглеждат едновременно по няколко проблема. Най-често те са свързани с нарушен режим на лични отношения с детето; твърдения за неполагане на адекватни грижи, отглеждане на детето в рискова среда или упражнявано насилие от страна на другия родител; недоволство от работата на дирекциите “Социално подпомагане”. Често възпрепятстването на личните контакти между родител и дете е свързано със спор за упражняване на родителските права. Професионалистите от системата за закрила на детето, най-вече социалните работници, срещат трудности в работата си при случаи на родителските конфликти, защото тогава родителите се водят от негативните чувства помежду си и без да осъзнават въвличат децата в разрешаването на конфликта между тях.
За намиране на решения в най-добрия интерес на децата е необходима подкрепата и съдействието на всички специалисти, професионалисти от държавните органи и институции, както и представители на неправителствени организации, които имат досег с детето и неговото семейство.
Проектът за социален доклад ще бъде обсъден с родителските организации. Предстои организиране на срещи по тази проблематика с представители на прокуратурата и с медиатори.
Източник: sacp.government.bg
Снимка: morgufile.com/FidlerJan