Представител на Национална мрежа за децата участва в 63-та координационна среща за управление на бежанската криза в България, организирана от Държавна агенция за бежанците (ДАБ) на първи ноември.
В рамките на срещата бе представена информация относно броя на хората, търсещи или получили международна закрила. От началото на годината до края на октомври са регистрирани 16670 души, търсещи закрила, което представлява ръст спрямо миналата година.
В момента в центровете на ДАБ се намират 2043 малолетни и непълнолетни деца, от които 625 са непридружени. Тревожната статистика показва, че към момента едва 55 от тези деца посещават училище, основно в София. Други само десет деца посещават курсове по български език. В момента община София работи по осигуряването на специализиран транспорт, за да могат повече деца от центровете да посещават училище.
Проблем, посочен от неправителствените организации, работещи с бежанци, е липсата на пространство в центровете, където да се провеждат езикови курсове, занимания с деца, социални дейности. От ДАБ работят по предоставянето на допълнителни пространства за работа с деца, но това отнема време. Необходимо е такива пространства да се изграждат от нулата, тъй като капацитетът на центровете е запълнен и няма място. Самите НПО поеха инициатива да изготвят график за ползване на наличните зали, за да бъдат максимално заети. Очаква се през следващата година в Харманли и Военна рампа да бъдат изградени спеиални центрове за социални и културни дейности.
От ДАБ коментират, че нямат възможност да отделят повече персонал за работа с децата, тъй като всички техни служители са натоварени и нямат свободни щатове.
По темата за бежанците в понеделник бе представен и завършващият проект „Подпомагане процеса на първоначална адаптация на търсещи международна закрила чрез социална медиация, образователни дейности и психологическа помощ, и правно консултиране”, Процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG/AMIF – SO1 – NO1 – A4
Това е първият голям проект в сферата на адаптация и интеграция на търсещи и получили международна закрила, който се осъществява в партньорство и обединява ресурса и експертизата на четири неправителствени организации: Сдружение „Каритас София”, Български червен кръст, “Съвета на жените бежанки в България” и фондация „Център Надя”.
В рамките на проекта бяха представени усилията за социална медиация и подкрепа на търсещите закрила.
Внимание бе обърнато и на сериозните проблеми на непридружените деца. Тяхният брой расте, като се отбелязва спадане на възрастта им от 16-18 години, към 12-15. Все повече деца пътуват напълно сами. Друга тревожна тенденция е, че все повече непридружени деца не пътуват към роднини в Европа и нямат крайна цел, а са изпращани от семействата си с надеждата, че ще се справят някак в Западна Европа.
Снимка: freeimages.com