Национална мрежа за децата представя Единна методология за оценка на най-добрия интерес на децата.
Методологията е насочена към съдии, адвокати и медиатори и представя способи за обследване и оценка на най-добрия интерес на децата при родителските конфликти.
Част от разработката е и унифициран модел за интервюиране на деца в процеса на решаване на родителските спорове.
В момента не е наложен единен модел за начина на изследване и определяне на най-добрия интерес на детето. На практика сред отделните експерти, работещи в страната, са разпространени различни практики, без да е налице единна консолидация или кодификация на прилаганите подходи. Подобна липса на методология води до инструментализация на децата и липсата на предвидимост в практиката. Същата, от своя страна, се обуславя и от липсата на нормативно закрепени критерии за начина на оценка на най-добрия интерес на детето в приложимата законодателна рамка в страната.
Това е и причина за изготвянето на настоящата методология, с която авторите се надяват да съдействат за налагането на единен стандарт и утвърждаването на нова и осъвременена методика за постигането на експертна оценка на най-добрия интерес на детето.
Методология за обследване най-добрия интерес на детето (PDF)