ECPAT-International – най-голямата мрежа от неправителствени организации в света, фокусирана върху прекратяването на сексуалната експлоатация и трафика на деца, подкрепи Национална мрежа за децата и останалите български организации, които призовавават за възстановяването на националния център SafeNet в България.
Националният център за безопасен интернет функционира у нас от 2005 година, управляван от фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и Асоциация Родители. За годините на своето съществуване той е обработил над 63 000 сигнала за насилие и тормоз на деца онлайн, подадени от деца, родители и професионалисти, работещи с деца. Макар да няма държавно финансиране, Центърът на практика изпълнява държавния ангажимент да гарантира безопасност на децата онлайн.
От 1 август SafeNet спря да работи и всички близо 15 000 случая годишно на деца, жертви на онлайн насилие, тормоз, злоупотреба, трафик и сексуално насилие, няма къде да търсят помощ. Със спирането на обработването на сигналите за сексуална експлоатация на деца онлайн, България на практика се оттегля и от сътрудничеството с Международната асоциация на интернет горещи линии INHOPE и Интерпол.
По повод прекратяване дейността на Центъра Национална мрежа за децата изпрати отворено писмо до президента, министър-председателя и министъра на електронното управление от новоназначения служебен кабинет. В него подчертахме, че Центърът работи в защита на децата от онлайн сексуална експлоатация и тормоз, като е финансиран изцяло на проектен принцип. За съжаление, пет редовни и пет служебни кабинета не можаха да припознаят проблема със сексуалната експлоатация и онлайн тормоза над деца и не намериха политическа воля за неговото решаване.
В своя позиция, изпратена и до медиите, ECPAT изразиха загриженост от закриването на Националния център за безопасен интернет.
„Подкрепяме българските граждански организации, които призовават за възстановяването на Националния център SafeNet. Сексуалното насилие над деца е обществен проблем, борбата с него изисква подкрепа, обучение и активна реакция. Призоваваме българското правителство да гарантира безопасността на децата онлайн.“, пишат ECPAT-International.
***
ECPAT е международна мрежа с над 120 членове в 104 държави, в която членува и Национална мрежа за децата. Организацията координират изследвания, застъпничество и действия за прекратяване на сексуалната експлоатация на деца. ECPAT участва в многостранно и многосекторно сътрудничество, като работи с правоприлагащи органи, организации от частния сектор и правителства по целия свят за предотвратяване на сексуални престъпления срещу деца. Сред темите на ECPAT е и сексуалната експлоатация на деца онлайн.