519 сигнала за деца в риск или за нарушаване на правата им са подадени в отдел „Закрила на детето“ при Дирекция „Социално подпомагане“ – Стара Загора, от началото на годината до 10 юли т.г. – съобщи началникът й Валентина Бонева.
За цялата 2012 г. те са 680, т.е. до края на годината броят им ще нарасне повече от два пъти. Различни са източниците на сигналите. Най-често са подавани от единия или и от двамата родители за нежелание да се грижат за детето си. В 54 от случаите майката заявява, че не разполага с подкрепа, няма доходи, няма работа и жилище и настоява детето да бъде настанено в специализирана институция.
„В случай, че детето е останало без родителска грижа, незабавно се извършва проверка от служители на отдела и се взема мярка. Ако родителите не желаят или нямат възможност да се грижат за децата си, усилията ни са насочени към роднинския кръг и близки. Целта е, ако се наложи извеждането му от биологичното семейство, да бъде настанено в семейна среда – уточни г-жа Бонева.
През последните години има настанени 195 деца в семейства на роднини и близки, а от началото на годината до сега случаите са 13. За първите пет месеца на т.г. 26 деца са настанени в специализирани институции. Общо 29 деца са настанени в приемни семейства, от които през май и юни – 8 деца, по четири в Стара Загора и в Чирпан.
19 от сигналите са, че се упражнява психическо, 22 – физическо насилие, а в други 20 – и за двете заедно. Става дума за деца от нула до 18 години.
35 са постъпилите сигнали от началото на годината от органите на МВР за упражнено насилие над малолетни и непълнолетни, които съжителстват на семейни начала с лица от противоположния пол. От здравните заведения са постъпили 36 сигнала. За 4 от случаите става въпрос за деца, родени от малолетни и непълнолетни майки. Други сигнали са за деца, които за пореден път постъпват в болнично заведение, като състоянието им показва, че не са добре гледани.
В момента се изпълнява процедура за малолетно дете, което е бременно от пълнолетен мъж. То е изведено от семейството, тъй като семейната среда е рискова. Много са майките, напуснали самоволно родилното отделение, което означава, че детето е изоставено.
Основната част от сигналите касаят семейства, които са с нисък социален статус – непълни семейства, родителите са или трайно безработни, или с ниски доходи, живеят при недобри условия, т.е. семейната среда е рискова за детето.
Всяко извеждане от семейната среда е тежък момент за детето. Преди седмица са изведени три деца от семейството, защото майката не се грижи за тях. Тя е с неизвестно местонахождение, а бащата не успява да се справи с необходимите грижи. Едното отдецата е настанено при роднини, а другите две – в институция. Вчера е предприето изпълнение на мярка за други три деца, майката на които по същия начин ги е изоставила, а роднините отказват да се грижат за тях.
Валентина Бонева разказа, че в рамките на 10 дни по всеки сигнал се извършва проверка да се установи отговаря ли информацията на истината. Ако е констатиран риск, се извършва проучване и се предприемат мерки за закрила.
Когато проблемите са в семейството, но то има ресурс да се справи, детето и семейството се подкрепят чрез насочването им към Комплекса за социални услуги за деца и семейства или към Дневния център за деца с увреждания, „Алтернатива 55“ и др. Ако семейството се оказва рисковои детето трябва да бъде изведено от тази семейна среда, задължително се проучват възможности за настаняване при роднини и близки или в приемно семейство. Явяването в институция е крайна мярка.
Има семейства с добър социален статус, но и там се упражнява физическо и психическо насилие или и двете – обиждане на детето, малтретиране на майката пред него и пр.
Нерядко, особено при развод, родителите търсят разрешение на проблемите си чрез институциите. Има такива десетки примери. Вместо възрастните да потърсят възможности за разрешаване на проблемите си, прехвърлят ги върху детето, което използват като оръдие в собствените си противоречия.
Източник: starozagorskinovini.com
Снимка: puls.bg