“Имаме идея Домът за медикосоциални грижи (ДМСГ) в кв. “Виница” да стане Комплексен център за детско здраве. Във връзка с това сме изпратили за одобрение правилник за дейността му до служебния министър на здравеопазването д-р Мирослав Ненков.”- съобщи за в. “Черно море” д-р Стефка Джанкова, управител на дома. “Очаквам всеки момент да бъда поканена за среща с д-р Ненков. Той е запознат в детайли с нашата идея, още когато бе зам.-министър на здравеопазването”- поясни управителят на дома. Бившият министър д-р Таня Андреева също е била в течение и е приветствала трансформацията.
Правилникът за дейността на бъдещия Комплексен център за детско здраве е разработен съвместно с ръководството на сродния дом в Стара Загора. Той предвижда изграждането на Кризисен център за деца до 3 г. Също така и на Център за заместваща грижа. В него родителите, отглеждащи деца с увреждания, ще могат да ги оставят тук за кратък период от време. В случаите, когато боледуват или са решили да отидат за няколко дни на почивка. Предвижда се още откриването и на детски хоспис. За изграждането на комплексния център се изисква обаче промяна на статута на ДМСГ.
В момента домът се финансира основно от държавата и се води към Министерството на здравеопазването. Заради преобразуването трябва да мине на общинско подчинение. Нещо подобно вече стана в сродния дом в Бургас, там кметът Димитър Николов отделя голямо внимание на дейността му, сподели д-р Джанкова. Тя изрази надежда, че и варненският Общински съвет ще прояви същата загриженост, още повече че става дума за най-добрата специализирана база в страната.
Както е известно, от началото на годината децата в ДМСГ в кв. “Виница” намаляват прогресивно, тъй като всички изоставени бебета се настаняват при приемни родители. В дома пристигат само новородени с по-сериозни увреждания. В момента там са настанени 80 деца, близо два пъти и половина по-малко в сравнение със същия период на иналата година. Във връзка с програмата за деинституционализация (извеждане на децата от институциите) в ДМСГ развиват различни дейности и услуги в помощ на подрастващи с увреждания. Сред тях е т. нар. метод кенгуру, който се прилага напълно безплатно. Той включва настаняването в дома и на майките на недоносените деца. Целта е бебетата да постигнат по-бързо оптималното си тегло.
В дома залагат много и на рехабилитацията на деца с проблеми в моториката. Във връзка с това се прилагат хидротерапия, включително и с хидромасажна вана, механотерапия и други.
В дома функционира и Дневен център за деца с увреждания. Специален автобус ги взема сутрин от вкъщи и следобед ги връща обратно на родителите им.
Източник: в. “Черно море”
Снимка: morguefile.com/butkovicdub