На 30 януари 2014 г. УНИЦЕФ публикува доклад „Положението на децата по света за 2014 г. в цифри. Всяко дете има значение: Разкриване на неравенствата, напредък в защитата на правата на децата“. В него организацията призовава за по-големи усилия и иновации, за да се идентифицират и да се посочат пропуските, които пречат на 2,2 милиарда деца по света, в най-неравностойно положение, да упражняват правата си.
УНИЦЕФ подчертава, че данните са важни за постигане на напредък за децата, както и за представяне на неравния достъп до услуги и закрила, слагащи белег в живота на толкова много хора.
Докладът посочва, че е постигнат огромен напредък от подписването на Конвенцията на ООН за правата на детето през 1989 г. по пътя към кулминацията на Целите на хилядолетието за развитие през 2015 г. Той показва, че:
– Около 90 милиона деца, които щяха да са починали преди навършване на 5 години, ако нивото на детска смъртност бе останало на равнището си от 1990 г. – са живи. В голяма степен това се дължи на напредъка при доставянето на имунизации, здравни грижи, вода и санитарни услуги.
– Подобренията в храненето са довели до спад от 37% при случаите на забавяне на растежа от 1990 г. насам.
– Записаните в основно училище са се увеличили дори и в най-слабо развитите страни: докато през 1990 г. само 53 на 100 деца в тези страни са приети в училище, от 2011 г. броят им е достигнал до 81 на 100.
Дори и така, статистическите данни в доклада, свидетелстват също за продължаващите нарушения на правата на децата:
– Около 6.6 милиона деца под 5-годишна възраст, са починали през 2012 г., най-вече от предотвратими причини, в нарушение на основното им право на живот и на развитие.
– 15% от децата в света са принудени да работят, което компрометира правото им на закрила от икономическа експлоатация и нарушава правото им да учат и играят.
– 11% от момичетата са омъжени, преди да навършат 15 години, което застрашава правото им на здравни грижи, образование и защита.
Данните също така разкриват пропуски и неравенства, които показват, че постиженията на развитието са неравномерно разпределени:
– За най-бедните деца в света е почти три (2,7) пъти по-малко вероятно, отколкото за най-богатите, да имат опитен специалист при раждането им, оставяйки тях и техните майки изложени на повишен риск от усложнения.
– В Нигер само 39% от селските домакинства имат достъп до безопасна питейна вода.
– В Чад, за всеки 100 момчета, които влизат в средното училище, момичетата са само 44, което ги оставя без образование и без защита и услуги, които училищата могат да предоставят.
В доклада се отбелязва, че „преброяването прави децата видими, и този акт на признаване дава възможност да се отговори на техните нужди и защитаването на техните права“. Добавя се още, че иновациите в областта на събирането на данни, анализ и разпространение правят възможно данните да се категоризират по критерии, така че да се включат децата, които са били изключени или пренебрегвани от общите средни стойности.
С пускането на версия на доклада, посветена на данните, УНИЦЕФ кани хората, взимащи решения и широката общественост да се информират и използват статистическите данни онлайн, за да може да бъде постигната положителна промяна за деца.
Източник: unicef.bg
Снимка: sxc.hu/michalina