Добрите практики по приемната грижа във Великобритания могат да се прехвърлят в България, каза пред журналисти в Пловдив Ема Хопкинс, посланик на Великобритания у нас. Според нея по този начин страната ни ще бъде подкрепена в деинституционализацията на деца.
Според изпълнителния директор на фондацията “За нашите деца” Иванка Шалапатова в България има много добри резултати по отношение на подхода и грижите за деца и семейства в риск и такъв пример е Пловдив. Към май 2016 г. в институции в страната има 1318 деца, а от 2010 г. специализираните институции от 137 са намалели на 47.
“През миналата година Центърът за обществена подкрепа в Пловдив е работил по 95 случая с висок риск от изоставяне на дете, от които специалистите от фондацията “За нашите деца” са успели да спасят 82 деца от раздяла с рожденото им семейство, а това е 87 процента успех в нашата работа”, каза Шалапатова.
Тя допълни, че тези резултати са факт заради доброто сътрудничество между социалните и здравните работници, неправителствените организации и местната власт. “Практиката на Пловдив да спира влизането на децата в институции трябва да бъде репликирана и да се следва от много други общини”, заяви Иванка Шалапатова.
В Пловдив посланик Хопкинс посети Центъра за обществена подкрепа “За деца и родители”, срещна се с две пловдивски семейства, от “Шекер махала”, подкрепяни от фондацията “За нашите деца”. Тя бе и в отделението по неонатология на УМБАЛ “Пловдив”.
Източник: ngobg.info
Снимка: freeimages.com