На 13 ноември по покана на зам. министъра на правосъдието Вергиния Мичева, пред представители на институциите на национално ниво – МП, МВР, МТСП и граждански организации, г-жа Моника Гутиерес, представител на Агенцията по основни права на Европейската комисия /FRA/, представи резултатите от извършеното в 10 европейски страни – България, Хърватия, Естония, Финландия, Франция, Германия, Полша, Румъния, Испания, и Великобритания, изследване „Правосъдие, съобразено с интересите на детето – перспективи и опитът на работещите с деца”.
За целите на изследването FRA обобщава опита, впечатленията и гледните точки на професионалисти от десетте страни /полицаи, съдии, прокурори, социални работници, психолози/, участващи в наказателното и гражданското съдебно производство, както и преживяванията на децата, жертви или свидетели на престъпления, участвали в тези процедури.
Изследването показва по категоричен начин, че когато децата се изслушват от обучени специалисти, когато има ясни процедури по изслушването, присъства само един обучен специалист, който ги изслушва и това става в подходящи специализирани помещения, децата се ползват по-добре от правата си, травмите от изслушването им са по-малко и те правят по-достоверни изявления.
За целите на изследването са интервюирани и деца, които имат опит от участие в правни процедури, в ролята им на жертви или свидетели на престъпление. Децата споделят негативните си преживявания от многократните разпити, чувството, че възрастните не вярват на показанията им, тяхното объркване и тревожност от липсата на информация за това какво точно се случва с тях в процеса.
Въпреки че изследването показва, че все още държавите – членки не изпълняват напълно задължението си да гарантират на децата правосъдие, съобразено с техните интереси, изследването представя и добри практики в някои от страните. Една от описаните добри практики представя усилията на Института по социални дейности и практики (ИСДП) да въведе дружелюбно отношение към детето, жертва или свидетел на престъпление, изслушване при участието му в правни процедури – създаване на стандарти за разпит на дете, изграждане на специализирани стаи за изслушване на деца в 14 областни града в страната и изграждане на капацитет на мобилни екипи от психолози и социални работници за изслушване.
Въпреки признанието на добрата практика от Европейската комисия и необходимостта България да транспонира във вътрешното си законодателство Директива 2012, не можем да отминем факта, че отговорните институции в България продължават да не разбират добре смисъла и значението на въвеждането на правосъдие, съобразено с интересите на детето и не използват наличните ресурси за щадящо изслушване.
Източник: sapibg.org
Снимка: rgbstock.com