Ние от Националната мрежа за децата вярваме, че за да имаме общество, в което всеки един човек е важен и в което телесната саморазправа е отречен начин за намиране на решения между хората, едно от ключовите неща, които трябва да направим, е да приемем, че удрянето на деца не е допустимо. Това решение зависи от всички нас.
Именно заради това отбелязваме Международния ден за прекратяване на телесното наказание на децата с кампания под надслов “Какво правим, вместо да ударим?”. С нея потърсихме мнението и опита на учители, родители и експерти за това разбираме ли наистина, че шамарът е телесно наказание, осъзнаваме ли страданието, което нанася и на детето, и на възрастния и познаваме ли по-здравословни алтернативи.
Ето някои от споделените в социалните ни профили мнения:
Никой родител не иска да нарани детето си и физическото насилие в повечето случаи е импулсивно решение. Изискванията към родителите днес са може би по-големи от всякога. Всеки един родител се чувства малко или много притиснат, малко или много напрегнат, особено в съвременния начин на живот.
“Много е важно да чуем какво ни казват родителите. Те шамаросват, когато са изчерпали всички други възможни варианти да спрат поведението, с което не са съгласни. Те са казали, помолили, дори заплашили и са шамаросали в ситуация, в която вече са били много гневни. И родителите, и децата, споделят че в такъв момент изпитват гняв, страх и срам. Всъщност шамарът не работи именно защото това, на което учи децата, е че силата определя поведението. Учи че по-силният може да вземе решението и че тази сила, това принуждаване, може да дойде от най-близкия ти човек, на когото ти изцяло разчиташ, а именно – родителя. Абсолютно същите чувства – гняв, страх и срам – изпитват и родителите, защото никой не иска да нарани детето си. Шамарът не убеждава, той само спира! Детето ще направи абсолютно същото, когато не го виждаме и не можем да го шамаросаме.”, споделя Мария Брестничка от Националната мрежа за децата в разговор със Зоя Караджова по БНР – Благоевград. Чуйте още от аудиозаписа тук за това какво можем да направим, вместо да ударим, когато детето е неуправляемо.
Децата имат нужда от граници, но от изключително значение е как се поставят те. Истината е, че шамарът като метод на дисциплина вреди на детето, което ще стане възрастен. Децата имат същите права като другите членове на семейството: те не трябва да бъдат удряни, така както възрастните нямат право на физическа разправа помежду си. Децата не са собственост на своите родители, те самите са хора със свои права.
В сайта на endviolence.bg ще намерите много ресурси, насочени към професионалисти, родители, деца и младежи. Ето няколко, които са директно в темата за “шамаренето” и вярваме, че ще бъдат от полза.
Един шамар не е проблем – профилът на родителя, прибягващ към шамарената педагогика и какво е психическото състояние на детето, когато получава шамар.
Възпитателното напляскване увеличава риска от проблеми с психичното здраве – 13 поведенчески проблема, свързани до голяма степен с „напляскването“, чиито негативни последици продължават да бъдат видими дори в зряла възраст. Вижте също и резултатите от изследване за Влиянието на емоционалната злоупотреба върху развитието на мозъка при децата.
Лошата продукция на шамарената фабрика: мнението на детския психолог – понякога родителите смятат, че децата едва ли не им оспорват авторитета и властта, но така ли е наистина?
Защо децата ни предизвикват понякога и как да реагираме в такава ситуация – няколко подхода, които можем да използваме, когато поведението на детето стане предизвикателно.
Забраната на телесното наказание над деца намалява агресията сред подрастващите – защо младежите и децата са по-малко агресивни в страните, в които има действащи забрани върху телесното наказание над деца.
Можем ли да отгледаме децата си без шамари и викове – с какво можем да постигнем по-добър дългосрочен резултат вместо импулсивните шамари и викове
Детство без насилие и С какво да заменим шамарите и обидите, когато детето е непослушно – как да насочим децата към желаното поведение.
Какво да направя, ако тормозят детето ми в училище и Наблюдателят не е невинен, или как да се прекъсне тормозът в училище – насоки за родителите, които смятат, че децата им се сблъскват с насилие в училищна среда.
Митове и истина за телесното наказание – какво точно е телесното наказание и какво казва законът.
И още много полезни насоки тук.