На днешния 15 февруари се отбелязва Международният ден на децата, болни от рак.
Според медицинските статистики, ежегодно в света 200 000 деца заболяват от рак, а децата, които умират от коварната болест са най-вече защото нямат възможност да се лекуват.
Около 70% от малките пациенти оживяват, благодарение на съвременните методи за лечение. Международният ден на децата, болни от рак не е ден на отчаяние, а празник на надеждата и победата за малки и големи, лекари и здравни работници, родственици и близки на преборилите се, и борещи се заболели, както и на всички онези хора, които не са безразлични към чуждото нещастие.
Всяко дете заслужава да живее едно пълноценно и безгрижно детство изпълнено с радост и игри.
Идеята на този ден е да се разпространи убеждението, че всяко онкоболно дете заслужава възможно най-добрата медицинска и психологическа грижа. Да се припомни, че смъртните случаи са предотвратими с навременна и точна диагностика, достъп до адекватно лечение. Символът за съпричастност към децата, страдащи от онкохематологични заболявания, е златната панделка.
„Модерното лечение на всички тези коварни заболявания изисква много добър ресурс, подготовка, осигуреност”, заяви в „Денят започва“ доц. д-р Добрин Константинов, ръководител на Клиника за деца с онкохематологични заболявания към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Той разкри, че в последните десетилетия имаме високи резултати при лечение на тези заболявания. Но периодът на лечението безспорно е много труден и тежък, уточни доц. Константинов.
Източник: bnt.bg
Снимка: pixabay.com