Дистанционната работа създаде проблеми за семействата с деца под 14 години
Дистанционната работа от вкъщи създаде редица проблеми най-вече за семействата с деца под 14 години. Това каза Анна Славова, народен представител от „БСП за България“ и кандидат на левицата за 45-то НС от 25 МИР, за радио “Фокус”. Тя поясни, че тези семейства са работили във време, в което детските градини и училищата не работеха, а децата учеха дистанционно от вкъщи. “Това създаде редица проблеми, защото едно семейство с едно или с две деца и с двама работещи родители от вкъщи трябваше да има четири технически устройства, което не е по възможностите на над 50%, ако не и повече, от семействата. В същото време се поставя въпросът за работното място, за техническото оборудване и поддръжката на това работно място, за организацията на работа от разстояние и не на последно място за безопасните условия на труд, за работното време”.
Анна Славова подчерта, че учителите са били поставени също пред изпитание, защото от една страна е трябвало да преподават дистанционно, а от друга тези, които имат деца, да учат с тях дистанционно. Народният представител обясни, че тепърва предстои да бъдат обсъдени и с работодателски, и със синдикални организации необходимите промени, но засега няма никаква готовност за нормативна промяна, която да защити работника и да постави граници на работата от разстояние. “Ние от Обединението на жените социалистки, тъй като да работиш от разстояние и да се грижиш за семейството е един от много назрелите проблеми на жените, смятаме да организираме кръгла маса за законодателни промени, с цел защита на правата на работниците при работа от разстояние”, каза Анна Славова.
Народният представител коментира още, че е била изключително притеснена от няколко случая, в които деца или по-възрастни, които страдат от Синдром на Даун, се сблъскват с огромен проблем при минаването през ТЕЛК комисии. “Медицинските комисии ги оценяват от една страна с влошено здраве, страдащите със Синдром на Даун, от друга страна намаляват техния процент на работоспособност и по този начин отнемат доста голяма част от възможностите им за ползване на логопед, на психолог, на рехабилитатор, на хиляди съпътстващи неща, от които имат нужда страдащите от Синдром на Даун”.
Анна Славова коментира, че освен всичко в самата Наредба, засягаща този проблем, е заложено, че когато едно дете стане на 3 години, автоматично му отнемат проценти и ги намаляват на 30%. “Излиза, че едно дете до 3 години е болно, след 3 години изведнъж се оправя и с тези 30% може да се грижи само за себе си. Има ред безумия, които трябва да бъдат променени”.
Народният представител обясни, че все още не е ясно кога съответната промененана Наредба ще бъде публикувана за обществено обсъждане. “За съжаление, никой освен министърът и екипът, който я е изготвил, все още не знае какво е записано в тази наредба”.
Анна Славова обобщи, че се гордее със законодателната промяна, приета от 44-то НС за проблем, за който са се борили от години. “Това беше предложението ни, което бе подкрепено от всички политически сили, за обезщетение на децата, които не са приети в детски градини, или т.нар. ваучери, които родителите на деца, неприети в детски градини, над 3-годишна възраст, имат право да получат”.
В работата си като депутат Анна Славова е приела като лична кауза изграждането на детска болница. По думите й това, което предвиди правителството да направи, и това, което свърши до момента, е повече от скандално и е унижение не само като отношение към децата и родителите, но и към всички работещи в сферата на здравеопазването. “Излизам от това Народно събрание и се изправям да поискам доверие за следващото с гордо вдигната глава, тъй като не направих компромис с възгледите си, отстоях моралните принципи в поведението на политик.
Моето лично мото в кампанията е „Богатството на България – нейните деца и бъдещето им“.
Анна Славова увери, че всичко, което е свързано с политиките за децата, включително майчиното и детско здравеопазване, ще бъдат нейн приоритет и в следващото Народно събрание.
Източник: novinata.bg
Снимка: pixabay.com