Преди дни в Перник се проведе първата среща на учредения Областен Координационен механизъм по деинституционализация (ОКМДИ) гр. Перник. Този механизъм е утвърден със Заповед № РД-96 от 16.08.2012 г. на Областния управител. ОКМДИ е разработен в изпълнение на проект „Стратегическа деинституционализация и реформа на грижите за деца от 0 до 3 години” на Британската неправителствена организация „Надежда и домове за децата” /НДД/, който е подкрепящ на проект „Посока – семейство” на Министерство на здравеопазването и е в контекста на Националната стратегия за детето 20082018, чийто принципи са интегрирани в ежегодните Национални програми за закрила на детето.
Координационният механизъм се създава с цел да осигури ефективна координация при изпълнението на конкретните задължения за взаимодействие на ангажираните субекти при изпълнението на политиките за деинституционализация.
При прилагането му компетентните институции се ръководят от принципите за осигуряване най-добрия интерес на детето, взаимна информираност на партньорите и помощ, мултидисциплинарен подход на областно ниво, гъвкавост при вземане на решения, както и етично поведение при обгрижване на всеки конкретен случай.
Координационният механизъм кореспондира с Координационния механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви на насилие или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция, създаден в изпълнение на чл. 6а, ал. 3 от Закона за закрила на детето и Координационния механизъм за рефериране и обгрижване на случаи на непридружени деца и деца – жертва на трафик.
Проведената среща е първа от общо 6-те тематични срещи на Координационния механизъм по деинституционализация през тази и следващата 2013 година. Темата на срещата беше „Институциите са вредни за децата”.
Председателството и домакинството беше осигурено от Областния управител, присъстваха директорите на ДСП -Илияна Кованджийска, ДМСГД – д-р Ани Веселинова, ЦСРИ -Мария Василева, ЦОП – Генка Груева, началника на ОЗД – Румяна Герова, представители на Община Перник, Регионална дирекция „Социално подпомагане”, ОД на МВР, Местния координатор на Проект „ПОСОКА: семейство” – Станка Крумова, РК на Проект „Надежда и домове за децата” -Румяна Стоименова.
Модератори на срещата бяха Надежда Петева и Стефка Петрова – консултанти на „Надежда и домове за децата”. Те споделиха по време на срещата, че деинституционализацията на децата от ДМСГД в гр. Перник е най-успешната от осемте пилотни области -Пловдив, София, Монтана, Търговище, Габрово, Русе и Пазарджик. Препоръката на модераторите към ОКМДИ – Перник е членовете писмено да изразят своя начин на работа и сътрудничество, който да бъде модел за преструктурирането на всички институции за бебета в страната
Източник: в. “Съперник”
Снимка: hifzanshafiee.wordpress.com