По време на Годишната среща на Национална мрежа за децата, на 30 май 2016 г., се проведе панел на тема „15 години ефективност на системата за закрила на детето – успехи, предвизвикателства и перспективи“. Участници в първата част на панела бяха г-жа Мая Манолова, Омбудсман на Р България, г-жа Росица Димитрова, директор дирекция „Социални дейности“ към община Велико Търново и председател на постоянната комисия по труд и социална политика към Националното сдружение на общините в Република България, Даниела Филипова от Министерство на труда и социалната политика, Рени Манолова от Агенцията за социално подпомагане и Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата.
Целта на дискусията бе да се даде възможност за рефлексия на постиженията и уроците от развиването на системата за закрила на детето в България, да се очертаят основните предизвикателства за нейното ефективно функциониране и възможни решения.
Във втората част на панела, доц. Велина Тодорова от Института за държавата и правото към БАН, представи накратко основните идеи за промени, залегнали в проекта на Закон за отклоняването и възстановителните мерки, което е работното заглавие, обсъждано в рамките на експертната работна група като част от реформата в детското правосъдие. Другите участници в панела бяха Надя Шабани от Български център по нестопанско право и проф. Нели Тодорова от Института по социални дейности и практики, които допринесоха към дискусията от гледна точка на взаимодействието на реформата със системата за закрила, застъпничество за приемането и прилагането на идеите за промяна на практика, както и развитие на практиката в страната, стандарти за професионалистите, работещи с деца, в различните системи и разработването на материали за деца на достъпен за тях език.
По време на панела се включиха активно и младежи от младежката платформа „Мегафон“ към Национална мрежа за децата, които изразиха своето мнение по темата за децата в интернатите, тяхната нужда от грижа и любов и необходимостта всички деца в България да са запознати със своите права.
Участниците в панела изразиха своето разочарование от липсата на участие на представители на Министерство на труда и социалната политика и Агенцията за социално подпомагане на политическо ниво, които не уважиха форума и поканата за участие в него, въпреки предварителното потвърждение. В последния момент бяха изпратени експерти от страна на Министерството и Агенцията, които не можеха да вземат отношение и да поемат ясни ангажименти за съвместни действия и намиране на работещи решения в името на децата и семействата.
Демонстрираното отношение бе възприето от участниците като знак за липса на диалог и търсене на решения на наболелите с годините въпроси, в резултат на което се взе решение Национална мрежа за децата да изпрати писмена позиция по обсъжданите въпроси и липсата на диалог с Министерство на труда и социалната политика и Агенцията за социално подпомагане към премиера Борисов.