“Социалните теми винаги са представлявали интерес за мен и когато ми попадне кауза, която ме впечатли, търся начин как мога да я подкрепя”, споделя Дина Христова, експерт в Изпълнителна агенция “Главна инспекция по труда” и дългогодишен журналист.
Казвам се Дина Христова, омъжена съм и имам един син, вече пълнолетен. Никога не съм имала проблеми, които да налагат да търся помощ и се надявам така да продължи, за да мога да помагам на другите.
От колко време познавате Националната мрежа за децата и какво ви прави впечатление в дейността ни?
Честно казано, не помня откога познавам Мрежата, толкова отдавна беше, когато се срещнах с хората, стоящи зад нея. Поводът беше церемонията за връчване на първите Награди „Златна ябълка“ за принос към българските деца. Тогава бях номинирана и спечелих награда в категорията „Журналист“. Оказа се обаче, че години преди това съм се срещала с един от двигателите на НМД – Георги Апостолов, в качеството му на координатор на Центъра за безопасен Интернет. С него тогава направихме много полезно интервю за опасностите в Интернет и как родителите могат да намалят рисковете за децата си, които онлайн общуването крие.
Кои са големите успехи на организацията според Вас?
Най-големият успех на Мрежата за мен е обединението на толкова много организации, чиято дейност е насочена към подкрепата на децата и техните семейства, и координирането на каузите им, за да бъдат те възможно най-полезни за хората. Защото когато се работи заедно, в екип, успехите са винаги много по-големи, а в случая резултатът понякога е спасяване на живот.
Мрежата постоянно се развива и нашите членове и партньори са част от този процес. Кои трябва да бъдат акцентите в нашето развитие в бъдеще?
Мисля, че опорната точка е намерена – подкрепа на децата чрез подкрепа на семействата им, което е в основата на дейността на организациите-членове на Национална мрежа за децата. Как точно да се случва това, зависи от времето, в което се налага тази подкрепа.
Откъде научихте за нашата дарителска кампания и защо решихте да станете дарител?
Разбрах за дарителската кампания от хора, които са в ръководството на организацията и на които безрезервно вярвам, защото през годините съм се убедила лично, че подобряването на условията на живот и развитие на българските деца е мисия за тях. Повече информация как мога да даря получих от сайта на Мрежата. Дори не се замислих дали да го правя именно защото съм имала възможност да се запозная отблизо с работата на организации-членове на НМД, на нейни активисти и имам доверие, че дарените средства ще бъдат изразходени по най-добрия начин.
Коя кауза/направление в работата на Мрежата, е ваша лична кауза или ви вълнува най-силно?
Може би усилията на Мрежата, насочени към създаване на благоприятни условия на живот в семейна среда за децата, включително чрез натиск върху политиците за промяна на законодателството, ме вълнуват най-силно. И мечтая децата да получат своята Къща, в която да се забавляват, обучават и развиват като личности.
Как според вас дарителството помага на гражданските организации?
Струва ми се, че ги прави по-ангажирани към каузите, които развиват, защото с действията си трябва да оправдаят и доверието на хората, които са отделили време и средства, за да подкрепят дейността им.
Защо според вас е важно да се дарява за каузи, свързани със застъпничество за правата на децата?
Защото, колкото и да е клише, истината е, че децата са бъдещето. И от тяхното правилно ранно детско развитие зависи по-доброто бъдеще на страната ни.
Бъди част от нас, стани месечен дарител на nmd.bg/dari
Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по проект „Дарителството и COVID-19 за по-добри детски политики“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от сдружение Национална мрежа за децата и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.“ www.activecitizensfund.bg