Диана Димова е основател на фондация Мисия Криле, Стара Загора, която работи с бежанци и мигранти, като предоставя социална, психологическа, здравна, правна и хуманитарна подкрепа. Това е една от организациите на първа линия, чиито екип и доброволци посрещат и подпомагат украински бежанци в региона.
Фондацията получи 2500 лв. от фонд „За украинските деца бежанци“, създаден от Музей на детското творчество (Украйна) и Агенция 121 в партньорство с Национална мрежа за децата. Фондът е с идеята да осигурява финансова подкрепа за организации членове на Мрежа за децата, работещи на първа линия с бежанци от Украйна. С парите те ще окажат спешна помощ на търсещите подкрепа в Стара Загора и региона. Благодарим на всички, които се включиха в кампанията и така направиха възможно оказването на тази помощ.
Какво е положението с украинските бежанци в Стара Загора в момента? Какви са най-големите предизвикателства?
В момента в Стара Загора и региона има много бежанци. Случва се да обслужваме едновременно около 800 човека. Хората, с които работим, основно са майки с деца и възрастни жени. Основните им нужди са свързани с оцеляване – изхранване, медицински грижи, заплащане на жилище и подготовка за записване на децата за училище.
Едно от най-големите предизвикателства в момента е свързано с усещането на бежанците за несигурност заради приключването на държавната програма – трябва да напуснат жилищата, в които са настанени. Увеличава се броят на бездомните, а социалните жилища са пълни. В града, освен нас, нито една от другите социални услуги не отвори врати.
Друг сериозен проблем са медицинските грижи – лекарските практики са пълни и бежанците не могат да се запишат при личен лекар. Има доста възрастни жени със здравни проблеми, чието лечение, без личен лекар, излиза много скъпо, а те нямат възможност да го покрият.
Наред с проблемите обаче успяваме да свършим много полезна работа: имаме над 53 деца и възрастни, които ходят на интензивни курсове по български език; предоставяме образователни дейности – изкуства, езици, общообразователни предмети за децата 3 пъти седмично; започнахме производство на арт изделия, които искаме да продаваме, за да се финансират нуждите на общността; правим социална анимация за най-малките – от 1 до 3 г.; организираме образователни екскурзии в България; раздаваме ваучери за храна и дрехи, които могат да се използват в определени магазини в района. Наред с това самата украинска общност е много активна – във всичките ни дейности се включват активно украински доброволци и помагат в работата с децата. Инициатива на самите украинци е да подпомагат изхранването на възрастни хора в града – това са българи, хора извън бежанската общност.
За какво ще използвате средствата, които получавате от Фонда?
Изключително за хуманитарна помощ – за лекарства и храна, тъй като това са най-спешните и важни нужди за оцеляване в момента.
От какво очаквате да имате нужда в бъдеще?
Повече финансови средства за наеми на квартири и настаняване. Държавата трябва да помисли как е най-добре да се процедира по този въпрос. Необходими са сериозни подкрепящи мерки в тази посока. Идеята с настаняването по хотели не е работеща. Нужно е да се отворят социалните услуги и жилища и хората да не бъдат кратковременно настанявани за месец или два, а за поне 6 месеца-година.
При всички случаи е най-важно да се работи в посока на интеграция на бежанците и да бъдат подкрепяни приоритетно онези, които имат намерение да останат трайно в България и се опитват да устроят живота си тук. Към момента голяма част от тях планират да останат у нас само до края на лятото и след това да се върнат в Украйна. Успоредно с тях има такива, които учат езика и се опитват активно да се приобщят към средата в България. Но интеграционните програми към момента не са достатъчни – в повечето случаи хората са оставени сами на себе си и на добрината на гражданите, които искат да им помогнат.