Фондация „Позитивни умения на личността в социума“ (П.У.Л.С.) изпрати становище до Нова броудкастинг груп относно излъчен репортаж на 10.02.2020 г. от Нова ТВ в предаването „Новините на Нова”, озаглавен: „Деца в пернишко училище карани насила да рисуват полови органи? и анонсиран като „ Скандал в училище. Родители твърдят, че деца в четвърти клас били принуждавани да рисуват полови органи по време на час по сексуално образование.“
Репортажът е иницииран от Дима Ненчева от гр. Перник, която се представя като „разтревожен родител”, давайки интервю, съдържащо неверни твърдения, целящи да уронят авторитета на организация П.У.Л.С., както и на училището и учителите. Тревога у Дима Ненчева се събудила, когато децата й разказали какво учат в клас съучениците им. „Тези деца ги обучават какво е секс, какви са разликите и приликите между телата на момчета и момичета, какво е обрязване, какво е мастурбация, карали са ги насила да рисуват полови органи”, коментира тя.
В излъчения коментар Дима Ненчева се изказва от името на „други родители”, но всъщност е единствен инициатор на поредица от злонамерени коментари и публични изяви, целящи да провокират страх и ужас у родителите.
В случая действа методът на “голямата лъжа” – на аудиторията се предлага толкова голяма и ужасна лъжа, че тя да не може да си представи, че е възможно да се лъже за такова нещо. Добре компилираната лъжа предизвиква в зрителите и читателите дълбока емоционална травма, която след това дълго време ще определя техните възгледи, въпреки всички логически и разумни доводи. Изричайки цитираните по-горе лъжливи твърдения, г-жа Ненчева тенденциозно внушава, че „пернишка фондация кара насила децата да рисуват полови органи…принуждава децата да рисуват полови органи по време на час по сексуално образование…” и други лъжи, целящи да предизвика възмущение у аудиторията.
Фондация „Позитивни умения на личността в социума” е българска неправителствена организация, която развива своята дейност на територията на Перник от 1999 г. Организацията осъществява общественополезна дейност, насочена към развитие и утвърждаване на духовните ценности в гражданското общество, подпомагане на социалната интеграция и личностната реализация, както и защита на човешките права. Тя е утвърдена водеща организация в цялата страна и в чужбина като предлагаща услуги за защита на лица, пострадали от насилие.
На 19.11.2019 Фондация “П.У.Л.С.” стартира пилотна образователна програма “Таралежи“ за деца на възраст от девет до единадесет години – насочена към превенция и намаляване на всички форми на насилие и експлоатация над деца. Превантивната програма обхваща шест училища в Югозападна България, където се цели чрез интерактивно обучение ученици от начален курс да повишат осведомеността и разбирането си за това как могат да се предпазят от всички форми на насилие, включително сексуално насилие и експлоатация.
Основните цели, които си поставя обучителната програма, са подрастващите да могат да идентифицират ситуации, в които могат да бъдат застрашени от злоупотреба; да разберат, че могат да кажат „не“, ако не се чувстват добре в дадена ситуация; да идентифицират доверен възрастен, на когото могат да разкажат неприятна за тях ситуация.
Чрез обучителните програми екипът от обучаващи се стреми да създаде условия за това нашите децата да търсят и намират информация, свободно да говорят за теми, които ги вълнуват, да търсят за подкрепа своите родители и значими възрастни, да развият умения за взаимопомощ, взимане на съзнателни решения и отговорно поведение към себе си, околните и света.
Специалистите, работещи по програмата „Таралежи” вярват, че отношенията между хората са едно от най-важните неща, които трябва да променим, за да подобрим съвременния свят.
Чрез поредица от интерактивни занимания децата се обучават в отношения на взаимно уважение и разбирателство, толерантност и недискриминация. В процеса на обучение се дава възможност на децата и младежите да говорят свободно, да разбират чувствата си и да говорят за тях, да познават телата си и да не се срамуват от тях, да идентифицират опасните ситуации и възрастните, които могат да им помогнат.
Програмата “Таралежи” дава възможност да се разискват деликатни проблеми по подходящ за възрастта начин. Реализирането на програмата подкрепя усилията на родителите да говорят с децата си по деликатни въпроси.
Обучителната програма „Таралежи“ е насочена към:
Възрастни като родители, настойници и училищен екип, със следните цели:
-Да се предостави информация за безопасността на децата, за някои рискове за децата (включително онлайн рискове)
-Да насърчи дискусиите между възрастните и да им помогне да подкрепят децата в обучението им как да предпазват себе си и приятелите си.
Деца:
-Да се научат да се чувстват комфортно, когато задават въпроси и намират повече информация.
-Да се развият познания за лични, емоционални и физически граници, осъзнаване на техните тела и емоции.
– Да се предоставят средства, с които да могат да идентифицират потенциално рискови ситуации в отношенията и да реагират адекватно в такива ситуации.
– Да се развие доверието и преценката на децата, така че да могат да се доверят на подходящи възрастни, да помолят за помощ и да съобщят за опасенията си.
Екипът на фондация „П.У.Л.С.“ предоставя:
– Обучение на училищния екип, пряко свързан с избраните класове деца
– Срещи с родители и настойници.
Преди провеждането на семинарите за деца, на родителите и настойниците им е предоставяна подробна информация за водените теми, като и декларация за информирано съгласие.
Всеки клас има 5 последователни седмични семинара като се дава обратна връзка с училищата, семействата и настойниците.
След приключване на сесиите с децата, екипът на Фондация „П.У.Л.С.“ организира отново среща с родителите и настойниците.
Програма “Таралежи“ се реализира в Перник с подкрепата на Областна администрация Перник и РУО Перник, което е естествено продължение на ползотворното сътрудничеството между държавните институции и гражданския сектор в насока подобряване благосъстоянието на децата в региона.
Цялостната политика на Фондация „П.У.Л.С.“ е насочена към гарантирането на правата на децата и подкрепа на семействата в тяхното отглеждане.
Снимка: pixabay.com