В седмицата на международния Ден за безопасен интернет споделяме вълнуващо видео, направено по идея и с участие на децата от училище СУ “Св. Св. Кирил и Методий” във Велинград и със съдействие на РУ-Велинград на МВР и на Областната дирекция на МВР Пазарджик. Видеото е реализирано като част от инициативата “Детско полицейско управление” към министерството и разказва за това какво е онлайн тормоз, какви са последствията и кои са основните правила, които младите хора трябва да спазват в Мрежата.
Районното управление на МВР гр. Велинград от няколко години провежда програмата „Детско полицейско управление“ в училищата в града, като ангажира учениците на възраст от 8 до 12 години в учебни и извънкласни занимания, свързани с превенция и опазване на здравето и живота им, справяне с трудни ситуации в дома, на училище и на улицата.
“Направихме видеото заедно с децата и учителите, защото за нас е много важен превантивния ефект. Превенцията е важна за институцията на МВР и в частност на програмата “Детско полицейско управление”, коментира мл. полицейски инспектор Здравко Пашов от Районното управление на МВР, гр. Велинград, който води превантивната програма в 3 училища на територията на града.
Ситуациите, които децата пресъздават във видеото, имат за цел да напомнят, че проявите на болезнени изживявяания в интернет са същите, както ако детето е подложено на физически или психически тормоз в реалната физическа среда. И съветват да не влизаме в контакт с непознати, да бъдем позитивни в мрежата, да споделим с родител или учител при проблем. Гледайте!
Когато се включват в програмата децата полагат клетва според Етичния кодекс на „Детско полицейско управление“. Тя гласи, че се ангажират да уважават и защитават хората, да познават и спазват законите и да не се примиряват с нарушенията, да не отминават зов за помощ, винаги да бъдат готови да помагат на хората в беда и да допринасят за приятелството и партньорството в детския полицейски екип.
„Детско полицейско управление“ на МВР се осъществява от 2016 година насам в партньорство между служители на МВР и директорите на учебните заведения, както и със съдействието на Министерство на образованието и науката, Българска православна църква, БЧК, Министерство на правосъдието, Министерството на спорта и местните общини. В темите за ебзопасно поведение в интернет съдействие оказва и Националният център за безопасен интернет safenet.bg.
Напомняме на всички родители, учители и деца, че при проблем могат да потърсят съдействие на Националната телефонна линия за деца 116 111, както и на Консултативната линияна Центъра за безопасен интрнет – 124 123 или през чата на https://www.safenet.bg/.