Нивото на детското оцеляване се е покачило значително в сравнение с 90-те години – броят на смъртност при децата под 5 годишна възраст е намален на половина – от 12.7 милиона до 6.3 милиона, според доклад на УНИЦЕФ, публикуван на 16 септември 2014 г.
Тазгодишният доклад Ангажимент към оцеляването на децата: Подновено обещание 2014 сочи, че през първите 28 дни от живота си новороденото е най-уязвимо, 2.8 милиона бебета умират всяка година през този период, 1 милион от тях дори не доживяват втория си ден.
Много от тези смъртни случаи могат да бъдат предотвратени с прости и рентабилни интервенции преди, по време и веднага след раждането.
Анализи сочат, че провалът на здравните системи през този изключително важен период, е сред главните допринасящи фактори към тези предотвратими смъртни случаи. Също така, докладът разкрива значителни различия в отделните държави, както между бедни и богати, когато става въпрос за поемането и качеството на здравни услуги, които са на разположение на майките и техните деца.
Основни заключения в това проучване включват:
Около половината от всички жени не получават препоръчителния минимум от четири посещения за пренатални грижи по време на бременността.
- Усложнения по време на износването и раждането са причини за около една четвърт от всички смъртни случаи на новородени деца в световен мащаб. През 2012 г., едно от три бебета (около 44 милиона), влиза в живота без адекватна медицинска помощ.
- Данните сочат, че ако кърменето започне в рамките на един час след раждането, се намалява риска от неонатална смърт с 44%, но по-малко от половината от всички новородени в света биват кърмени незабавно.
- Качеството на здравните грижи е крайно незадоволително дори за майките и бебета, които имат контакт със здравната система. Анализ на УНИЦЕФ в 10 страни с висока смъртност, показва, че по-малко от 10% от бебетата, изродени от квалифициран персонал са продължили да получават седемте необходими постнатални интервенции, включително ранно започване на кърменето. По същия начин, по-малко от 10% от майките, които са преглеждани от медицинско лице по време на бременността, са получили основния набор от осем пренатални интервенции.
- Страните с най-голям брой смъртни случаи на новородени деца имат също ниско покритие на постнатална грижа за майките. Етиопия (84 000 смъртни случая; 7% покритие); Бангладеш (77 000, 27%); Нигерия (262 000, 38%); Кения (40 000, 42%).
- При бебетата, родени от майки на възраст под 20 и над 40-годишна възраст има по-високи нива на смъртност.
В допълнение, докладът показва, че нивото на образованието и възрастта на майката има значително влияние върху шансовете за оцеляване на бебето. Нивата на неонатална смъртност сред майките, които нямат образование са почти 2 пъти по-висок за тези със средно или по-високо образование.
Неравенството, особено по отношение на достъпа на здравеопазване, остава високо в най-слабо развитите страни: при жени от най-богатите домакинства е почти три пъти по-вероятно, отколкото при тези от най-бедните, да родят бебето си при опитен специалист. Въпреки това, докладът показва, че тази диспропорция при смъртността на децата под 5 години непрекъснато намалява. Във всеки регион, с изключение на държавите от Субсахарска Африка, делът на смъртните случаи на деца под 5 години сред най-бедните слоеве на обществото намалява по-бързо, отколкото в най-богатите. Още по-важното е, че в световен мащаб, бедните регистрират по-големи абсолютни стойности на оцеляване на децата, отколкото техните по-заможни сънародници.
Подновено обещание е глобално движение, което цели да насърчава всяка жена, всяко дете – стратегия, лансирана от генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, за да мобилизира и засили световните действия за подобряване на здравето на жените и децата по света – чрез действия и застъпничеството, като се ускори намаляването на предотвратими смъртни случаи на майки, новородени и по-големи деца.
Движението се заражда от Призивът за действие за оцеляване на децата, иницииран през юни 2012 г. от правителствата на Етиопия, Индия и Съединените щати, съвместно с УНИЦЕФ, за търсене на начини за ускоряване на напредъка в детското оцеляване. Основава се на вярването, че оцеляването на децата е споделена отговорност и всички – правителствата, гражданското общество, частния сектор и физическите лица – имат жизненоважен принос го постигнат.
От юни 2012 г., 178 правителства и много организации на гражданското общество, организации от частния сектор и физически лица са поели ангажимент да удвоят усилията си, като превърнат тези ангажименти в действия и застъпничество. Повече подробности относно Подновеното обещание са на разположение на www.apromiserenewed.org.
Източник: unicef.bg
Снимка: freeimages.com/milan6