Децата ненавършили 8 години са бомбардирани от информация – таблети, сматфони, лаптопи и телевизия…Ново проучване алармира, че те прекарват много часове пред екрана и това дава отражение на неукрепналата детска психика, пише globalnews.ca.
Тази седмица US педиатри преразгледаха насоките и осъвремениха някои съвети към родителите и лекарите, за да ги насочат към това, колко време детето трябва да прекарва пред екрана. Насоките на Американската академия на педиатрите са съобщени на конференция в Орландо.
Нови данни от мащабни проучвания доказаха, че през последните няколко години времето, което малчуганите прекарват пред екрана, се е увеличило 3 пъти. Според тях деца на 8 г. прекарват над 8 часа на ден пред екраните, а по-големите от 11 до 17 години – над 11 часа.
Може да видите електронни устройства и сматфони в ръцете дори на 2-годишни бебета, това сочи статистиката публикувана в Common Sense Media report.
„Родители, учители и педиатри трябва да се включат в медийното обучение и да покажат на децата как разумно да разпределят времето, да направят своя избор и да ограничат стоенето пред екрана”, казва д-р Марджъри Хоган, една от авторките на препоръките.
Затова препоръките са категорични: за деца под 2 години – никаква телевизия. А за по-големите трябва да има ограничения, като границата е – 2 часа на ден.
“За тийнейджъри също трябва да има разумни норми, защото основната причина за безсънието е мобилният телефон в спалнята им”, обяснява д-р Ричард Соу от клиниката в Клъвланд.
„Телефони, компютри и таблети трябва да се изключват поне за половин-един час – по време на вечеря, когато и телевизорът не работи. За да може да си обърнем внимание и да поговорим в семейството“, предлага той.
Същото потвърждават експерти от клиника Мейо. Техните проучвания са свързани със здравословните проблеми от дългото стоене пред екрана – като обездвижване и наднормено тегло. Препоръката на Националния институт по здравето е децата да са пред екрана максимум 2 часа на ден.
Източник: noviteroditeli.bg
Снимка: freeimages.com