„Рапортьори“ е съвместна инициaтива на Национална мрежа за децата и Eurochild. За периода ноември 2020 – юни 2021г. седем екипа от деца изследват седем значими теми, които самите децата определиха като важни за тях и които се заеха да проучат и изследват.
През месец април рапортьорите в Национален Юрочайлд форум – България (НЕФ) работиха по темата “Деца в контакт и в конфликт със закона”
Допитахме се до 47 деца на възраст между 15 и 18 години, от които 15 момчета и 32 момичета.
Рапортьорите попитаха своите връстници дали знаят за случаи, в които дете се е наложило да отиде в съда? 77% отговарят отрицателно, а останалите – положително, давайки примери като: „Имаше едно момче, което беше опитало да намушка друго момче с нож в дискотеката и след това се наложи да се яви на съд“ или „Когато родителите се развеждат и детето има право да избере при кой да остане“
Рапортьорите попитаха защо едно дете може да „се срещне“ със закона. В отговорите на 85% от децата се коментира позицията на детето извършител, което прави „нередни неща спрямо други хора или нелегални неща“, което извършва „действие, което противоречи на закона“ и „нарушава обществените правила“. За 16% от попитаните, детето може да бъде в позиция на обект на престъпление – „ако е жертва на психически или физически тормоз“ например. Над 10% споделят, че може да се касае за казус от семейно естество като развод и родителски права.
Защо едно дете може да се превърне в извършител? Над 70% от анкетираните посочват конкретни причини, които водят до това – „деца извършват престъпления, за да предизвикат вниманието на родителите си“, „безпаричие, пороци, опит да се впишат в дадена група/да станат близки с даден човек или пък изобщо са отхвърлени от обществото и го мразят за това“. 30% дават конкретни примери за престъпления като „грабеж, побой, изнасилване, убийство“, „употреба на психоактивни вещества, вандализъм“.
А защо едно дете може да се превърне в обект на престъпление? Близо 80% дават примери и посочват конкретни ситуации – „ако е тормозено в училище, бъде бито и обиждано“ или пък „защото извършителите много често се възползват от тях поради тяхната наивност и създаването на фалшиво чувство за сигурност“. Според някои „деца стават жертва на престъпления най-често в собствените си домове“, има я и позицията, че определени обстоятелства могат да доведат до това – „всеки човек е възможно да стане обект на престъпление в зависимост от обстоятелствата или мястото, на което се намира“. 13% от младежите акцентират на определени характеристики, които поставят децата в по-уязвима позиция – „ако детето видимо е слабо, то може да изглежда лесна жертва“, ако „се държи по по-различен начин, или ако е стеснително и затворено“.
Трябва ли да има различно отношение спрямо децата извършители на престъпление? 47% отговарят положително – „За децата-извършители има други правила и закони, поради това, че те не са навършили пълнолетна възраст и техните производства са по-леки и по-благосклонни отколкото на възрастните, но все пак те трябва да бъдат наказани, за да разберат същността на проблема и да осъзнаят грешката си“, а 30% отрицателно – „Институциите трябва да определят решенията си в съда въз основа на извършеното престъпление, а не възрастта на човека“. За 17% от анкетираните значение има възрастта и спецификата на престъплението – „Институциите трябва да се отнасят различно в зависимост от вида и обстоятелствата на престъплението“, „Според мен зависи от възрастта на детето и от престъплението. Ако едно малко дете е откраднало шоколад хората няма да са толкова шокирани към тази кражба, колкото ако тийнейджър е наръгал с нож свой връстник или приятел. Тогава съдът трябва да се отнася към детето като с възрастен“
Вижте пълното проучване ТУК
Снимка: unsplash.com