Skip links

Децата в блок 20 в Ямбол не бива да плащат цената на конфликта

Изпратено до:

Бойко Борисов, Министър-председател

Цветан Цветанов, Вицепремиер

Кристалина Георгиева, Европейски комисар за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и кризи

Тотю Младенов, Министър на труда и социалната политика

Надя Шабани, Председател на ДАЗД

Росен Плевнелиев, Министър на регионалното развитие и благоустройството

Симеон Дянков, Министър на финансите

Георги Славов, кмет на Ямбол

Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на НСОРБ

Карстен Расмусен, Генерална дирекция “Регионална политика” на ЕК

Бистра Вълчанов, Генерална дирекция “Заетост, социални въпроси и равни възможности” на ЕК

Национална мрежа за децата е обединение на 66 граждански организации от цялата страна, които работят с деца и семейства. С настоящото писмо бихме искали да изразим силното си гражданско безпокойство относно създалата се ситуация с жителите на блок 20 в кв. „Райна Княгиня”, гр. Ямбол. След заповедта за напускане на жилищната сграда и нейното текущо разрушаване, в настоящия момент около 45 семейства и над 200 деца са бездомни и живеят на поляната пред блока без покрив, храна, лекарства, дрехи и елементарни условия за оцеляване.

В резултат на събарянето на блока нарастването на психичното напрежение сред общността, окончателно взривява доверието към българската общност и към институциите. Невъзможността на възрастните да се справят с житейското предизвикателство води до многократно повишаване на натиска върху децата и още по-силно пренебрегване на техните нужди. Българският и чуждестранен опит показват, че при липса на ясен план за интервенция в подобни ситуация рязко нарастват случаите на насилие върху деца. Още в по-голяма степен е застрашен достъпът им до базисни универсални услуги като образование и здравеопазване. Отговорност на държавата и цялото общество в този момент е да направим децата видими и да не позволим те да платят цената на конфликта между родителите им и институциите.

Настояваме спешно да се създаде мултинституционален екип за подготовка и реализация на антикризисен план, който да бъде обезпечен със съответните ресурси. Изказваме своята готовност да се включим и да партнираме добронамерено и с пълна подкрепа за търсенето на конструктивен изход от ситуацията в най-добрия интерес на децата.

Кризата в Ямбол е и една голяма възможност за българското общество и българските институции да създаде реална експертиза в решаването на въпроса с многобройните ромски гета. Крайно време е да признаем, че не знаем как да решаваме тези проблеми по ефективен и хуманен начин с особена грижа за децата, като най-уязвима група. В същото време за българското общество е особено важно да повярва, че е в състояние да създаде среда за приемане и пълноценно включване на ромите. Зачестяващите конфликти и все по-ясното очертаване на ромски гета в повечето големи български градове показват трайна тенденция за затваряне на общностите и отдалечаване между ромите и българите. Все още можем да спрем катастрофата на омразата и противопоставянето на етносите. Все още можем да открием пътища за изграждане на отношения на уважение и човешко приемане.

Призоваваме ви да погледнете на това писмо като знак за надежда, надежда за способността на България да осъзнае, че изборът ни да бъдем част от Европейският съюз е преди всичко избор на ценности.

Европа 2020 поставя три взаимно свързани приоритета: интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. За нас е очевидно, че пътят към реализиране на тези приоритети минава през предизвикателството Блок 20. Точно там трябва да научим как да създадем условия децата, родени и израснали сред ужасната деградация на това място през последните 20 години, да избегнат съдбата на загубилите вяра в себе си и бъдещето свои родители.

В заключение, призоваваме българското правителство не просто да подкрепи по ефективен начин местната власт в решаването на случая. Нещо повече, необходимо е да се гарантира адекватно участие от страна на научната общност и гражданското общество, така че в условия на сътрудничество и прозрачност да се документират, анализират и систематизират използваните ресурси , инструменти и релевантността им към постигането на конкретните цели. Подобен инструмент би позволил на правителството да преразгледа и подобри значително действащата нормативна рамка която би трябвало да гарантира ефективността на инвестициите за пълноценно включване на ромите в българското общество. Потвърждаваме нашата готовност да партнираме за намирането на трайно решение на въпроса и да отстояваме висшия интерес на децата, като отправна точка в процеса.

Към настоящото писмо прилагаме кратък доклад, изготвен от специалисти на Националната мрежа за децата по време на работните посещения в Ямбол.

Доклад – Ябмол (PDF, 474 KB)

Отговор на зам. министъра на РРБ по повод отвореното писмо за блок 20 в Ямбол (PDF, 497 KB)

Прочетете също и: