Непредставително проучване на Сдружение „Безопасни детски площадки“ сред над 300 родители, показва, че децата на възраст до 15 години се интересуват от състоянието на площадката им за игра, както и изявяват желание да я поддържат. Анкетата е разпространена в социалните мрежи през декември 2020 г. като част от проект„Аз съм промяната“.
Сдружението в партньорство с район „Слатина“, Столична община, стартира инициативата с цел да проучи мнението на ученици на възраст 10-12 години за средата за игра и спорт, от която имат нужда, и да ги включи при взимане на решенията за планиране, изграждане и поддържането на тези места. Проектът сe финансира от програма „Кризата като възможност“ на Столична община, администрирана от Асоциация за развитие на София.
В анкетата на въпроса „Вашите деца интересуват ли се какво е състоянието на средата, в която играят и спортуват (площадката за игра, стрийт фитнеса, училищния двор)?“, 80% от отговорите са „да“. 61% от родителите казват, че техните деца проявяват инициатива и желание да се грижат за средата, в която играят и спортуват. Това означава, че с малко поощрение площадките и игрищата може да бъдат по-чисти, безопасни и най-вече да служат за култивиране на активни и отговорни граждани.
55% от отговорилите родители твърдят, че говорят по темата с децата, но е обезпокоително, че по-малко от половината от тях са уверени, че знаят към кого да се обърнат при нередности. Това показва, че институциите, неправителствените организации и медиите не сме си свършили добре работата да образоваме пълнолетните граждани за правата и възможностите да допринасят за развитието на средата.
На въпроса дали децата знаят към кого да се обърнат при нередности на площадката за игра, 87% от родителите казват „не“ и сред другите отговори се виждат предположения, че или това е работа на родителите, на общината или, че децата са малки за това.
В същото време няма технологично или регулаторно ограничение за подаване на сигнали към тел.112 например, чрез популярни приложения за гражданска активност или за подаване на предложения чрез кореспонденция чрез е-поща, телефон, за срещи с представители на администрацията със съдействието на учители, родители, или по собствена инициатива на учениците. Макар че в страната има спорадични добри практики, родителите, институциите и медиите все още не смятат преките ползватели на местата за игра и спорт за равнопоставени участници в диалог и взаимодействие по темата.
За да променят това, сдружение „Безопасни детски площадки“ в партньорство с район „Слатина“, стартира пилотно на територията на училищата на района 6-месечна инициатива с дискусии с учениците, техните родители, учители, с представители на районната администрация, експерти от неправителствения сектор, медии. Планират и насърчаване на гражданската активност на децата – идеята е да ги запознаят с възможностите да изказват пряко мнението си, да разбират нуждите и желанията им за промяна на средата за игра,спорт и забавление, да подпомогат доброволчески кампании.
През май и юни ще бъде създадена т.нар. „класна стоя на открито“ и като пространство за
срещи на децата с всички останали заинтересовани страни по планирането, изграждането и поддържането на средата за игра и спорт. Предстои и „Кашонвил“ –предизвикателство за изграждане на pop up (временна) площадка за игра и развлечения от рециклирани материали – картон, пластмаса, дърво и др. Въпреки че проектът стартира пилотно в един столичен район, от сдружението вярват, че неговото въздействие е много по-голямо и може да задвижи процеси на осъзнаване на важното място на децата при взимане на решения за средата, в която растат на територията на цяла Столична община.
Проектът „Аз съм промяната“ сe финансира от програма „Кризата като възможност“ на Столична община, администрирана от Асоциация за развитие на София.
Източник: Асоциация за развитие на София
Снимка: pixabay.com