автор: Елица Петкова
Епидемията, разразила се поради разпространението на Covid – 19, беляза началото на 2020 г. Вследствие на заразата бяха въведени строги ограничителни мерки – обявено бе извънредно положение от 13-ти март, удължено впоследствие до 13.05.2020 г, но все още не е известно дали не би се наложило допълнително продължаване на извънредната ситуация.
Една от въведените мерки бе затваряне на училищата с препоръка подрастващите да останат у дома до края на епидемията. В същото време обаче, голяма част от родителите са принудени да продължат да ходят на работа, докато децата им са вкъщи, което би могло да е опасно за подрастващите.
И от това следва въпроса: Ако ние, като родители, продължим работа на пълно работно време, кой би следвало да гледа нашите деца?
Работа от вкъщи
Едно от решенията в създалата се ситуация е да се въведе работа от вкъщи или надомна работа. Бе отправена препоръка към всички, които могат да извършват своята дейност у дома, да се възползват от тази си възможност. Това до голяма степен би улеснило родителите в полагането на грижи за децата. По този начин би се постигнал баланс между работата и семейните задължения в условията на подобна икономическа и здравна криза. Ако се намирате в такава ситуация и работата Ви позволява да бъде извършена от вкъщи, Ви съветваме да поговорите с работодателя си относно промяна на трудовия договор. Работодателят може да Ви разпореди да извършвате дистанционна форма на работа или надомна работа. По този начин естеството на работа и Вашите функции не се изменят. Единствената промяна е в местоположението.
Този вид форма на работа би бил изключително полезен за работници и служители с деца, които не желаят или нямат възможност да използват платения или неплатения си годишен отпуск. Идеята на тази нова разпоредба е да се ограничат максимално контактите между хората с цел предотвратяване разпространението на заразата, но това би било и едно комплексно решение за служителите, които трябва да полагат грижи за децата си (справка: чл.120б от КТ).[1]
Ами ако няма как да работим от вкъщи? Какво следва?
За съжаление, не всеки вид работа би могла да бъде извършвана от вкъщи. Затова и се наложи предвиждане на други мерки за справяне със ситуацията. С обявяването на извънредното положение бе гласуван Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, който от своя страна доведе до промени в Кодекса на труда, Кодекса на социалното осигуряване, както и в редица други нормативни актове.
С нововъведенията в Кодекса на труда се появи възможността за използването на платен и неплатен годишен отпуск в рамките на извънредното положение. Това може да се случи и принудително без съгласието на работника, а по желание на съответния работодател (справка: чл. 173а ал 1 от Кодекса на труда [2]). Тази промяна бе направена с цел да се даде на бизнеса възможност да намали разходите си и по този начин да се самосъхрани до края на кризата.
Работниците и служителите от своя страна също разполагат с правото да ползват платения си отпуск по време на извънредното положение. Според законодателя служителите или работниците с деца до 12 годишна възраст могат да излязат в платен отпуск, за да полагат грижи за децата си. Към тези лица спадат и работниците и служителите, които имат биологични или осиновени деца с вродени заболявания или увреждания като в този случай възрастта на непълнолетните е без значение. От това право могат да се възползват и непълнолетните работници и служители, както и лицата с трайно намалена работоспособност 50 или над 50%.
Същите права са предвидени и за бременни работнички или служителки или такива, които са в напреднал етап на лечение ин-витро, както и за работник или служител с право на закрила при уволнение по чл. 333, ал. 1, т. 2 и 3 от КТ. [3] Специални превенции съществуват и за хора, попадащи в рискова категория – в напреднала възраст, с прекарани онкологични заболявания, с тежки хронични заболявания. Те също могат да се позоват на възможността да упражнят правото си да излязат в отпуск, като по този начин спазят социалната дистанция и останат в изолация.
Времето на ползвания отпуск се признава за трудов стаж.
В случая е особено важно да се подчертае и да се знае от работниците и служителите, че предвидените в чл.173а ал.1 и 2 [4] КТ хипотези представляват не правна възможност, а гарантирано от законодателя субективно право. С други думи работодателят е длъжен и не може да ни откаже отпуск, стига да отговаряме на определените в закона критерии.
А как ще ми помогне държавата?
Ако няма как да работите от вкъщи и сте в неплатен отпуск, то в тази ситуация имате два варианта – или да продължавате да получавате ежемесечните социални помощи, предвидени в Закона за социалното подпомагане, или да получите еднократна парична помощ.
Ежемесечните социални помощи,които се изплащат на семейства в неравностойно положение, предвидени от Закона за социалното подпомагане [5], ще продължават да се изплащат, като са премахнати досегашните изисквания (справка: чл. 7, ал 1 точки 2 – 5 от Закона за семейни помощи). [6]
Поради извънредната ситуация ще бъдат отпуснати и „извънредни” парични добавки. 20 милиона лева от бюджета на Министерството на труда и социалната политика ще бъдат отпуснати в помощ на родителите излезли в неплатен отпуск. Те ще получат еднократно сумата от 375 лв. в случай, че отговарят на определени условия. Това право се отнася за родители, чиито деца са до 12 години. Те трябва вече да са изразходвали платения си отпуск, да са били в неплатен отпуск поне 20 дни, да нямат възможност за работа от вкъщи или надомна работа. Също така, за да получат тази еднократна помощ, родителите не би следвало да получават други социални помощи по Закона за социалното подпомагане.
В крайна сметка какви опции имаме
С така стеклите се обстоятелства и въведените извънредни мерки, пред работниците и служители-родители не се откриват много възможности за действие. Надяваме се, че скоро това ще се промени осезаемо и ще последваме примера на другите европейски държави и техните социални политики. Във Франция държавата ще плаща 80% от заплатите на работниците и служителите по време на пандемията без значение дали изпълняват работните си задължения. Същата е ситуацията в Англия и Чехия. В Германия родителите на деца до 12 години, останали вкъщи да полагат грижи за тях, ще получават пълния размер на заплатата си.
Развита е и възможността за работа от вкъщи . Това беше сред първите мерки, които бяха приети, за да се защити здравето на работниците и служителите. Като работодателят се задължава да осигури всичко необходимо за домашен офис (телефон, лаптоп, камера, микрофон). Смятаме, че у нас предвидените извънредни парични добавки, които да подкрепят родителите в неплатен отпуск, са стъпка в правилната посока.
Следващото нововъведение трябва да е свързано с подобряването на възможността за изпълнение на работните задължения от вкъщи, защото това ще помогне процеса на работа да бъде продължен, а социалната дистанция да бъде успешно спазена.
- [1] https://www.lex.bg/laws/ldoc/1594373121
- [2] https://www.lex.bg/laws/ldoc/1594373121
- [3] https://www.lex.bg/laws/ldoc/1594373121
- https://www.lex.bg/laws/ldoc/1594373121
- https://lex.bg/laws/ldoc/2134405633
- https://www.lex.bg/index.php/mobile/ldoc/2135441920
Снимка: pixabay.com