Дали децата предават коронавируса по-лесно от възрастните? Доскоро предположението, че това е така, беше доста разпространено. На него се дължи и сравнително ранното затваряне на училищата и детските заведения. Но съмненията във верността на тази теза стават все по-големи. Проф. Михаел Кабеш, медицински директор на Детската университетска клиника Санкт Хедвих, каза по този повод пред Мителбайрише Цайтунг „Предположението, че малките деца имат основна роля при разпространението на вируса се основава на наблюдението, че при сезонните грипни вълни наистина те допринасят решаващо за разрастването на заразата.“
Тъй като грипният вирус мутира всяка година, нито възрастните, нито децата развиват имунитет. Обикновено грипът при децата протича „по-леко и е трудно различим от останалите типично детски вирусни инфекции“. Заболелите от грип деца обикновено не са в тежко състояние, казва Кабеш. Следователно не са вкъщи на легло и изолирани, и така има повече възможности да заразят други, също и възрастни.
В Исландия детските градини са отворени
Но валидни ли са тези наблюдения, свързани с грипа, и за ситуацията с коронавируса? По този въпрос Кабеш подчертава, че досега са известни предимно случаи на предаване на коронавирус от възрастен на възрастен и от възрастен на дете. Предаването от деца на възрастни, какъвто най-често е случаят с грипа, при SARS-CoV-2 било „забележително рядко. Дали наистина е така, или просто все още нямаме достатъчно широк поглед, все още не е ясно.“
Вече се появиха първите изследвания, например от Исландия. Кабеш твърди, че те обхващат голям брой деца, включително по-малки. Според тях децата имат осезаемо по-слабо участие в заразяването, отколкото възрастните. С други думи: „Възрастните допринасят значително повече за разпространението отколкото децата.“ В Исландия не са затваряли детските заведения заради епидемията. Но Кабеш напомня за разликите в структурата на населението, поради което исландското изследване не може съвсем безпроблемно да се отнесе към ситуацията в Германия.
Карантината е помогнала да се избегне голяма грипна вълна
Във връзка с коронавируса често става въпрос за различна степен на тежест на протичането на болестта. Медиите съобщават за единични случаи, при които сравнително млади хора без подлежащи заболявания се разболяват тежко. Предполага се, че количеството на вируса при инфектирането играе роля при протичането на заболяването ‒ колкото повече възбудители, толкова по-голям риск от тежко прекарване на инфекцията. Проф. Кабеш казва в тази връзка: „Да, това е „добра“ хипотеза, но все още не е доказано знание.“ Според него до момента няма достатъчно данни за вирусното натоварване и връзката му с протичането на болестта при SARS-CoV-2. Но първите изследвания по въпроса биха могли да се интерпретират по този начин. По- информативни са според Кабеш данните във връзка с грипа. При него маските, спомагайки за по-ниско вирусно натоварване, предпазват от тежко протичане. Във всекидневната си работа Кабеш е стигнал до радостно наблюдение ‒ ограничителните мерки са довели до „драматичен“ спад на броя заболели от инфлуенца или респираторен синцитиален вирус (RSV). Обикновено се налагало детска клиника като Санкт Хедвих да приеме за стационарно лечение много такива пациенти: „Това е чудесно доказателство, че подобни вериги на предаване на инфекцията могат да бъдат прекъснати.“ За зимния сезон 2019/2020 експертите очаквали най-голямата вълна от инфлуенца за последните 25 години. Кабеш също потвърждава: „Така се случи през зимата в южното полукълбо.“ Той вярва, че карантината, наложена заради коронавируса „ни е спасила от огромна грипна вълна“.
В началото на март в болница Санкт Хедвих е имало огнище на коронавирус ‒ от 800 служители 30 са дали положителен резултат на тестовете. Под ръководството на Кабеш наскоро е публикувано изследване, което описва успешното ограничаване на covid-19 в работещо лечебно заведение. В Санкт Хедвих се приемат предимно бременни и новородени с коронавирусна инфекция.
Изследване, проведено от научната група около вирусолога Кристиан Дростен стига до заключението, че няма разлика във вирусното натоварване при различните възрастови групи
Според нов анализ в условията на пандемия от коронавирус децата вероятно са заразни в еднаква степен с възрастните. Концентрацията на вируса, установена в дихателните пътища, не се различава спрямо възрастовата група, съобщават учените от вирусологията на Берлинската университетска клиника Шарите в предварителна публикация на своето изследване, което все още не е потвърдено от независими експерти.
Въз основа на установените резултати учените предупреждават за евентуална опасност от масовото отваряне на училища и детски градини в Германия. Според тях досега мерките за ограничаване на пандемията са показали резултат в много федерални провинции. В процеса на смекчаване на ограниченията на контактите често се спори до каква степен затварянето на училища и детски градини е допринесло за този успех и как би се отразило отварянето им върху разпространението на вируса.
Според китайско изследване рискът от заразяване при децата е по-малък
Досега не беше ясно до каква степен децата предават вируса. Проучването на този въпрос е трудно според специалистите точно защото в Германия училищата затвориха рано и защото в началната фаза на епидемията вирусоносители бяха главно пътуващи възрастни.
В Туитър Дростен препраща към китайско изследване (https://science.sciencemag.org/content/early/2020/05/04/science.abb8001 ), което стига до заключението, че деца до 14 години са по-малко податливи на заразяване със Sars-CoV-2 от възрастните. Дростен коментира изследването така: „Важен контрааргумент на вчерашните резултати от проучването на вирусното натоварване.“
В рамките на изследването си неговият екип е определил вирусното натоварване при 3712 заразени, които са били тествани между януари и 26. Април в берлинска лаборатория. Не са открили разлики между отделните възрастови групи. Следователно при прогнозирането на опасността от заразяване при отварянето на училищата трябва да се изхожда от същите аргументи, както когато става въпрос за възрастни, пишат експертите.
Източник: mittelbayerische.de, covidresource-bg.org
Превод: Виолета Вичева
Снимка: pixabay.com