Държавна субсидия за частните детски градини и училища се въвежда с новия Закон за училищното и предучилищното образование. Това приеха окончателно на второ четене днес депутатите в пленарна зала.
Дебатите по новия закон започнаха със спорове за самото име на текста. Депутати от БСП настояваха той да остане с досегашното си наименувание – Закон за народната просвета, а от Патриотичния фронт искаха да добавят “и възпитание” в старото заглавие. И двете бяха отхвърлени.
Без промяна остават изискванията за възраст и срокове на обучение. Предучилищното образование остава задължително за 5 и 6 годишните, а в първи клас се влиза в годината, в която детето навършва 7. Образованието в България остава задължително до навършване на 16 години.
Българският език остава единственият задължителен в училищата, освен в тези за интензивно изучаване на чужд език или работещи по стандарти на друга държава членка на ЕС. Учениците, за които българският език не е майчин, имат право да изучават и майчиния си език при условията на Закона за предучилищното и училищното образование и под контрола на държавата.
“Изучаването и използването на българския език в системата на предучилищното и училищното образование е право и задължение на всеки български гражданин.”, пише още в новия чл. 13.
Изцяло новият образователен закон се гледа на второ четене в пленарната зала от сряда. Гласуването на закона ще продължи и следващата седмица.
Източник: Дневник
Снимка: freeimages.com