Със спорове по две основни точки започна второто четене на Закона за лечебните заведения в парламентарната комисия по здравеопазването днес. В крайна сметка депутатите одобриха формирането на комплексни мултидисциплинарни центрове за деца с увреждания и хронични заболявания и за хора с редки болести. Също така измениха несъществено изискванията към директорите на диагностично-консултативните центрове, като оставиха изискването да са специализирани в здравната сфера.
Депутатите спориха за смисъла на термина “комплексен”, но в крайна сметка го оставиха в текста. Според новосъздадената алинея 3 в чл. 20 в болниците за активно лечение с помощта на структурните им звена ще се обслужват пациенти с редки болести и деца с увреждания и хронични заболявания, но на едно място. Целта е пациентите да не се разкарват по различни специалисти в различни лечебни заведения, а да знаят къде да се обърнат за пълно съдействие по различните си проблеми, обясни министърът на здравеопазването Петър Москов.
От 75 параграфа депутатите днес стигнаха до 15-ти, но остава амбицията им да приключат със закона до края на седмицата в още две планирани заседания. Дариткова коментира, че се надява темпото да се вдигне от утре, защото темите, по които днес спориха депутатите ще бъдат засегнати отново и позициите вече са заявени.
Министърът на здравеопазването Петър Москов също изрази надежда, че ще се приключи по-бързо със закона, за да има време до края на годината да се приложи. По думите му той не държи на придържането към буквата на внесения от него вариант и леките изменения не го притесняват, но има точки, по които не може да има отстъпки.
Утре вероятно ще се решат някои от най-важните въпроси на реформата в лечебните заведения като създаването на Национална здравна карта, по която да се определя необходимостта от лечебни заведения за всеки рейон, също и дали ще е позволено обединението на болници и специализирани центрове в едно.
Източник: Дневник
Снимка: photl.com