“Благодарение на добрата съвместна работа за 6 години е предотвратено изоставянето на 13 600 деца, 4200 деца са осиновени. България трябва да бъде държава, в която няма ничии деца. Работата по извеждане на деца от институциите и по подкрепа на семействата навлиза в решаваща фаза”. Това коментира заместник министърът на труда и социалната политика Деница Сачева по време на конференция “Процесът на деинституционализация – напредък и предизвикателства”, организирана от Фондация “Лумос” в Народното събрание.
Благодарение на усилията на социални работници, лекари и неправителствени организации през последните 6 г. 8400 деца са успешно реинтегрирани в семействата си, а 2367 са настанени при приемни родители . Реформата си поставя за цел до 2025 г. да бъдат закрити всички стари домове за оглеждане на деца, лишени от родителска грижа. Първата фаза вече е изпълнена – закрити са домовете за деца и младежи с увреждания. Те са преместени в нови центрове за настаняване от семеен тип и защитени жилища.
“Министерството ще насочи още усилия по отношение на превенцията на изоставянето и на ранното детско развитие”, допълни още Деница Сачева.
Оценка на 1182 деца с увреждания две години след преместването им показва, че има недвусмислено подобряване на живота и здравето на тези деца и младежи, отчетоха по време на форума от Фондация Лумос и Държавната агенция за закрила на детето. Според проучването личната самостоятелност на децата е нарастнала повече от 2 пъти и половина. Пребивавайки в цащитени жилища и центрове за настоняване от семеен тип, те помагат в домакинството, грижат се за личната си хигиена, за личните си вещи, могат да правят избор – за това какво да облекат, какво да изберат в магазина или да направят в дома. Все още има деца под физическите норми, но се забелязва повишаване на ръста и теглото им, отчетоха още от Лумос. Друга положителна тенденция е нарастването на посещаването на съпътстващи услуги – от 6% в домовете, до над 33%.
В същото време, се очертаха и някои ключови предизвикателства, които следва да бъдат адресирани от тук нататък:
- 67 % от децата не ползват никакви съпътстващи услуги;
- 91 % не са в образователната система и
- само 45 от изследваните 1182 деца поддържат контакт със семействата си.
Представянето на оценката включваше и представяне на препоръки от млади хора – самозастъпници на Лумос, както и преглед на деинституционализацията в България през призмата на европейския контекст.
По време на дискусията в края на събитието г-жа Иванка Шалапатова, изпълнителен директор на фондация „За нашите деца“, акцентира на необходимостта от чуваемост на различните гледни точки и продължаване на работата по новия план за действие по един по-конструктивен начин, както и професионализиране на социалната работа и въвеждане на семейно-ориентиран подход.
Дани Колева от Секретариата на Национална мрежа за децата коментира необходимостта усилията от тук нататък по развиване на услуги в общността да бъдат пречупвани през призмата на правата на децата като достъп до качествено приобщаващо образование, услуги по ранно детско развитие, здравна грижа в общността и др., а не толкова разбирани като различни центрове, чиито услуги децата ползват.
Освен обвързването на работата по деинституционализацията с политиките за борба с бедността и социалното изключване, което бе изведено като препоръка от г-жа Дора Крумова от ЕК, тя обърна вимание и на необходимостта от разработването на концепция, с широко участие на различни институции, местни власти и представители на гражданското общество, която да уеднакви вижданията на различните заинтересовани страни и да гарантира единно и споделено разбиране за интегриран подход и регламентирането и прилагането на интегрирани услуги в страната.
Снимка: freeimages.com