На 20 ноември 2013 г., годишнина от подписването на Конвенцията на ООН за правата Държавната агенция за закрила на детето организира кръгла маса на тема „Детската безопасност – споделена отговорност и грижа”. Ева Жечева, председател на ДАЗД обяви началото на кампания с фокус върху детската безопасност.
Целта на инициативата е да ангажираме обществото и институциите в приемането, прилагането и изпълнението на програми за безопасността на децата, които да създадат условия и възможности те да растат и да се развиват без риск.
В отворено писмо до всички деца, родители, местни и държавни институции председателят на ДАЗД призова всички да се включат в кампанията, защото „заедно ще успеем да съхраним децата като ги научим на истинските ценности в живота и ги подготвим да знаят и спазват правилата”.
На форума присъстваха представители на УНИЦЕФ, министерството на образованието и науката, на здравеопазването, на вътрешните работи, на труда и социалната политика и неправителствени организации, което гарантира, че тази тема ще продължи своето развитие.
Председателят на ДАЗД госпожа Ева Жечева алармира, че по данни на Световния алианс за детска безопасност България е на предпоследно място по този показател в ЕС за 2012г. По данни от направените презентации, битовият травматизъм е на първо място като причина за детска смъртност у нас, следван от загиналите деца при пътно-транспортни произшествия.
Министерството на образованието и науката да въведе като задължителен предмет обучението по безопасност на движението, а практически тренинги да съпровождат теоретичното обучение в училище, призова гл. инспектор „Пътна полиция” в МВР Красимир Костов. Той представи и тревожна статистика за нарастване на жертвите на пътно-транспортни произшествия с деца. За първите десет месеца на тази година са загинали 28 деца /при 26 за цялата 2012 г./, 970 са ранените, 7 са загиналите деца–пешеходци, 376 са ранени.
Лазар Додев – директор на Дирекция „Организация, контрол и инспектиране” в Министерството на образованието и науката, съобщи, че ведомството вече осъществява система от мерки и програми за подобряване на учебната среда и предотвратяване на инциденти. Въведена е и работи система за превенция на насилието, допълни той.
Учатсници в дискусията предложиха държавен контролен орган да следи дали собствениците на площадките за игра спазват стандартите за безопасност и да налага санкции при констатирани нарушения. Такъв контрол в момента не се осъществява, което позволява съществуването на много рискови места, на които децата не са в безопасност по време на игра. За обозначаването на тези места пък функционира сайт, на който всеки може да подаде сигнал. След получаването на снимка за потенциално рисково пространство сигналът се изпраща до отговорните институции – общини, ДАЗД, АСП и др.
Източник: sacp.government.bg
Снимка: mikecogh, flickr.com