Държавната агенция за закрила на детето ще разработи и ще предостави на центровете за настаняване от семеен тип методически указания за прилагане на критериите и стандартите за социални услуги за деца, както и насоки относно прилагане на нормите, свързани със закрилата на личността на детето и изпълнение на задължението за съдействие. Необходимостта от такива указания бе идентифицирана от анкетно проучване на ДАЗД сред ръководителите на 122 Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи /ЦНСТ, разкрити в изпълнение на Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България“.
Целта на изследването бе да се определи състоянието на услугите и грижите, които се полагат за децата, за да се подкрепят екипите на ЦНСТ при преодоляване на трудностите и предизвикателствата и за развитие на собствен механизъм за усъвършенстване на качеството им.
Проучването показа, че въпреки идентифицираните трудности, качеството на грижа в социалните услуги за деца и младежи, изведени от институциите, е добро. Използват се всички средства за интеграцията им в обществото и за осъществяване на контакт между тях и родителите, роднините и близките им.
Най-често срещаните от ръководителите на ЦНСТ трудности са ограничени финансови ресурси спрямо индивидуалните потребности на децата и младежите /72 %/, недостатъчен персонал /66 %/, затруднен достъп до здравни и социални услуги, възникващи конфликти между децата. Екипите заявяват необходимост от подкрепа чрез обучения и супервизия /86%/, консултации със специалисти и участие в специализирани работни срещи /79%/, методически указания /41%/, мониторинг и контрол върху работата им /24 %/ и включване на доброволци в работата на центъра /53%/.
23% от анкетираните считат, че отношението на местната общност към децата и новите услуги е негативно. Това е ясен знак, че е необходимо общинските и регионални власти със съдействието на образователните институции да насочат усилията за промяна на нагласите на общността и за постигане на толерантно отношение към децата в неравностойно положение, към уязвимите деца – с увреждания, чрез информационни кампании, срещи на регионално и местно ниво.
Анализът на резултатите от анкетата извежда на преден план необходимостта общините да планират и развият подкрепящи услуги в общността, които да дадат възможност за социализация и развитие на потенциала на трайно институционализираните деца от домовете за деца, лишени от родителска грижа и за децата и младежите с увреждания.
Във връзка с резултатите от анкетата и предвид идентифицираните нужди, председателят на ДАЗД ще препоръча на кметовете на общини да организират обучения на екипите на новите услуги за оказване на първа долекарска помощ със съдействието на Министерство на здравеопазването или на Българския червен кръст.
Председателят на ДАЗД ще се обърне към министъра на образованието и науката с предложение да бъдат разработени програми за въвеждащо обучение на новоназначения персонал в центровете за настаняване от семеен тип, както и за надграждащи обучения с преобладаващо практическа насоченост, които да осигурят повишаване на квалификацията му.
Резултатите от анкетата ще бъдат предоставени и обсъдени с компетентните институции с цел намиране на съвместни решения за развитие на услугите в подкрепа на децата в риск, създаване на условия за тяхното развитие и гарантиране на благосъстоянието на децата.
Източник: sacp.government.bg
Снимка: freeimages.com