Да бъде въведен лицензионен режим за юридическите лица, предоставящи услуга Детски център, намиращ се в моловете и други търговски обекти и да бъде определен орган, който да контролира предоставянето на такива услуги, предлага председателят на ДАЗД Ева Жечева. Предложението е в резултат на задълбочен анализ на причините и пропуските довели до инцидента през лятото на минатала година в МОЛ Варна, при който дете напусна детски център и падна от ескалатор. Според експертите на ДАЗД е необходимо да бъде разработена специална наредба, регламентираща критериите при предоставянето на такива услуги от юридически лица или да се разработят единни стандарти за безопасност. ДАЗД предлага още:
– Да бъдат разширени контролните правомощия на председателя на ДАЗД, като в Закона за детето към обектите, в които могат да се извършват проверки относно спазване правата на детето бъдат допълнени и детските центрове.
– Да бъде направена промяна в законодателството, касаещо предоставянето на услуги за деца, които не влизат в обектите на проверка на ДАЗД, както и в правомощията на МОН /РИО/, като детски центрове, места за почасово гледане на деца, частни занимални, парти център, летни училища и др. и не могат да бъдат квалифицирани, като обслужващи звена по смисъла на Закона за народната просвета.
– В големите търговски обекти по определен разлекателен начин чрез картини, кукли или по друг подходящ начин за деца на ниска възраст да се указва изрично забраната за ползване на ескалатори без придружител (това се отнася и за други съоръжения с повишена опасност).
– В нормативната уредба да бъдат заложени специфични образователни и квалификационни изисквания към лицата, които пряко работят с деца – в т.ч. за аниматори за работа с деца. Например в учебния план на средните професионални училища, предлагащи обучение по професия „аниматор”, както и в учебния план на вишите училища, утвърждаван от академичния съвет на висшето училище, да се включи изучаване на „Детска психология” – периоди на детската възраст, характерни особености на детската възраст, нужди и потребности на детето, съобразно възрастта, както и запознаване с правата на детето съгласно Закона за закрила на детето и Конвенцията на ООН за правата на детето.
– Да се разработи типова длъжностна характеристика за длъжността „аниматор”, в която, в частта: необходима компетентност, да има изискване за познаване на характерните особености на детската възраст, умения за общуване с деца и познаване на Закона за закрила на детето.
– Да се промени и допълни Наредба № 1 от 12.01.2009 г. за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра, катов “Раздел IV. Изисквания към устройството и безопасността на обществено достъпни площадки за игра, разположени на закрито” се въведат следните изисквания:
– Лимит за броя деца, за които може да се грижи един член от персонала (аниматор) – от 12 до 18 деца;
– Деца под 6 годишна възраст задължително да са с придружител – родител или друго определено пълнолетно лице;
– Да се въведе ограничение на числеността на децата, които могат да ползват площадките за игра, разположени на закрито (в зависимост от броя на персонала и капацитета на помещението).
– Достъпът до зоната за игра на площадките за игра на закрито се обезопасява чрез поставена вратичка с бутон за отключване, достъпен само за персонала”.
В чл. 34, ал. 2 от Наредбата, който гласи: “В закритите площадки за игра се осигурява персонал, обучен за работа със съответната възрастова група ползватели, за оказване на първа помощ и за извършване на необходимите действия при евакуация”, да се допълнят специфични квалификационни изисквания към персонала (напр. познаване на Закона за закрила на детето; опит в работата с деца); длъжностите на работещите с деца да бъдат съобразени с Националната класификация на професиите и длъжностите в Република България.
На база констатациите, че в развлекателните и увеселителни центрове за деца се наемат служители на длъжност „Аниматор”, предлагаме да се направят следните промени в Националната класификация на професиите и длъжностите в Р България /НКПД/:
– В Клас 5 – Персоналът, зает с услуги за населението, търговията и охраната, където в единичната група 5113 „Екскурзоводи” са посочени примерните длъжности „Екскурзовод” и „Аниматор”, да се добави длъжността „Аниматор за работа с деца”;
– Да се повиши образователното и квалификационно ниво за заемане на длъжността „Аниматор за работа с деца”;
– Да се включат следните основни задачи за изпълнение на длъжността:
- Планират и организират индивидуални и групови дейности, предназначени да улеснят развитието на двигателните и социалните умения на децата, тяхната увереност и разбирания;
- Показват на децата дейности, които осигуряват възможности за творческа изява чрез изкуство, драматична игра, музика и физическа подготовка;
- Ннаблюдават дейностите на децата с цел безопасно решаване на възникнали конфликти между тях;
- Наблюдават децата по време на престоя им в центъра, включително на площадките за игра;
- Контролират и участват в дейности, подпомагащи физическото, социалното, емоционалното и интелектуалното развитие на децата;
- В НКПД в Длъжността в Клас 5 – „Персонал, зает с услуги за населението, търговията и охраната” – да отпадне текста на дейността „предоставя грижи при отглеждане на деца”. Вместо него да се добави текстът „Персонал, зает с предоставяне на услуги за деца, в областта на търговията и т.н”, извън другия класифициран персонал в социална образователна сфера, както и в сферата на здравеопазването. Тук могат да се опишат някои конкретни изисквания за този персонал и възможните длъжности като „аниматори за работа с деца”.
ДАЗД ще изпрати предложенията си за промени в действащата нормативна уредба до компетентните органи, разполагащи със законодателна инициатива или до съответните министерства, по отношение на подзаконовите нормативни актове.
Също така агенцията подготвя предложение до МТСП и Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) във връзка с идеите за въвеждане на специфични образователни и квалификационни изисквания към работещите пряко с деца.
Източник: sacp.government.bg
Снимка: sxc.hu/xmath phot