Майките, които са лични асистенти на децата си с увреждания, получават с около 1/3 по-малко от приемните майки, които отглеждат здрави деца.
Въпреки че през последните години се прави много за намаляване на броя на изоставените деца, това разминаване не е начин за подкрепа на семействата с деца инвалиди, твърдят засегнати родители.
Когато в семейството се роди дете с увреждания, родителите са поставени пред тежък избор – дали да го изоставят в социален дом, или да го приемат такова, каквото е.
Решението да го дарят с любовта си и да се грижат за него продължава да е сериозно изпитание за мнозина, а е факт, че такова изоставено дете много потрудно намира осиновител или приемен родител.
„Приемната майка има професия МАЙКА, а моята професия МАЩЕХА ли е“, пита Камелия Петкова от Белоградчик.
Тя е майка на 16-годишно момиче, което е 95% инвалид с чужда помощ. Тереза се родила с аномалия на гръбначния стълб, позната като спина бифида. Момичето има по-малко прешлени на гръбначния стълб – липсват й 3 в областта на таза, поради което не може да пази равновесие и да се придвижва самичко, не може да контролира изхожданията си.
Лекарите са единодушни, че оцелелите с тежка форма на тази малформация водят труден живот с множество усложнения за тях и за семействата им.
Обикновено тези случаи остават завинаги в някой от домовете за деца с тежки увреждания. Тереза обаче има късмет да се роди в любящо семейство.
„И през ум не ми е минавало да изоставя дъщеря си, въпреки че още при раждането разбрахме, че е с физическо увреждане. Огорчена съм обаче от социалната политика към семействата с деца инвалиди“, казва Камелия.
Момичето се нуждае от постоянна грижа и затова след раждането му майката е посветена изцяло на детето и не може и да си помисли за ходене на работа. От 16 г. тя гледа детето си, като през 13 от тях не е получавала доходи. След това започнала да действа програмата „Подкрепа за достоен живот“, по която тя става личен асистент на Тереза. Абсурдното според майката е, че тя трябва да кандидатства наравно с безработните, които оказват помощ като лични асистенти на чужди хора, и то за определените с договора им по 6 часа 5 дни в седмицата. За разлика от тях Камелия трябва да се грижи за дъщеря си денонощно.
Срокът, за който личните асистенти по тази програма са назначени, изтича през март т.г. Надяват се да бъде продължен, защото това е единственият им шанс за ня- какъв доход.
„Трябва ли да чакам програма, за да си гледам детето? А ако няма програма, какво да правя“, пита Камелия. Същите въпроси е задавала и в социалната служба, и на министър Тотю Младенов при последното му посещение във Видин.
„Всички от институциите ми съчувстват, министърът разпореди на социалната служба да обърнат внимание на моя случай, но той не е само мой. В Белоградчик още 7 семейства с деца инвалиди са в същото положение, в страната сигурно са стотици. Нека институциите да докажат, че наистина живеем „достоен живот“, както се казва програмата“, настоява майката.
Сметките показват, че личните асистенти по проекта „Подкрепа за достоен живот“ работят по 6 часа дневно и получават по 2,40 лв. на час (до 19 декември 2012 г. ставката е била 2 лв. на час). При 21 работни дни в момента това означава брутно възнаграждение 302,40 лв., но чисто се получават около 230 лв. Парите, които взема детето, са 291 лв. -189 лв. инвалидна пенсия плюс удвоените детски надбавки – 70 лв., плюс 32 лв. интеграционни добавки. Заплатата на приемните майки е 150% от минималната работна заплата, т.е. 465 лв., ако гледат едно дете. За отглеждането на самото дете отделно се отпускат от 195 до 260 лв. в зависимост от възрастта му, детските добавки от 35 лв., а ако е с увреждане – и допълнителна сума от около 50 лв.
Когато тегли чертата, Камелия изчислява, че майките, които отглеждат собствените си деца инвалиди, получават брутен доход 593 лв. За същото това дете, ако бъде изоставено и настанено за отглеждане от приемна майка, държавата обаче дава между 745 и 810 лв. „Уважавам приемната грижа на тези жени, но не мога да разбера така ли се убеждават майките на новородени с увреждания да не ги изоставят“, пита Камелия.
От Регионалната дирекция за социално подпомагане във Видин потвърдиха, че казусът е поставян пред тях, но е извън компетенциите им.
Източник: 24 Часа