Държавата подготвя драстични мерки срещу шофьорите нарушители край училищата, дори е заложено отнемане на книжка за месец за тези, които не спазват правилата около зоните с деца, съобщава Дневник, позовавайки се на Нова телевизия.
Причината за кампанията е бързо нарастващият брой на децата-жертви на пътя. По статистически данни, заради фаталните инциденти на всеки 15 септември 2 класни стаи остават празни. През 2013 г. загиналите деца са 29, а за 2014 г. Те вече са 33. От началото на 2015 г. още 4 деца са загубили живота си на пътя.
Ранените при катастрофи деца са между 1000 и 1100 всяка година. Затова и държавата готви нови мерки и нови санкции за нарушителите.
Рисковете за децата не са свързани само с препятствията и опасностите когато те са пешеходци на улицата. Доказва го черната статистиката – близо 70% от инцидентите с деца стават, когато те са вътре в автомобила.
“Родителите погребват децата си. Могат да дадат няколко хиляди за електронна игра, за компютър, но няма да дадат 50 лева за детска седалка”, казва Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи.
Държавата обмисля да обособи “зони за деца” със специални правила за шофьорите и да включи училищни патрули в битката с нарушителите. През миналата година наказаните родители за това, че не са защитили детето си в колата с колан и столче, са над 1200.
“Когато при тях се възпитава системно неспазване на правилата и всекидневно става свидетел на неправилно поведение – не можем да очакваме едно дете да е участник в движението, който да спазва правилата”, коментира Мария Ботева от Националната пътна полиция. Затова, в Сърбия например, при нарушение на пътя в присъствие на дете до 14 г., санкцията е двойна.
На 4 май 2015 г.започва третата глобална седмица за пътна безопасност на ООН – тази година посветена на сигурността на децата на пътя. Причината е, че всеки ден 500 деца в света губят живота си в катастрофи.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: pixabay.com/knerri61