Национална мрежа за децата започна една различна дарителска кампания. С нея набираме средства не за материални неща, а за застъпничеството – нещо абстрактно и малко познато за хората, които не следят отблизо начина, по който се правят политики за деца и промени в системите, но търпят последствията от тях – добри или лоши. Това не е благотворителна хуманитарна помощ, а дългосрочна инвестиция в необходима обществена промяна.
Решение на днешния битов проблем или вложение в бъдещето?
Свикнали сме да даряваме пари за храна, дом и лечение на конкретни хора. Искаме да видим лицата на тези, на които помагаме, да чуем техните истории, да си поплачем заедно с тях…Това е безценна помощ за нуждаещите се, за страдащите, за хората без средства и трябва да продължи. Без благотворителност много полезни услуги за нуждаещи се деца и семейства няма да съществуват.
Но, за съжаление, това е временно туширане на системни проблеми. Решаването на конкретни битови затруднения е решение за един ден – утре бедните пак ще са бедни, пак няма да имат храна, дом, образование, болните ще стават още по-болни. Необходима е базисна, дълбока промяна на социалната система – на нейната концепция, на нейното планиране, финансиране и управление.
Обществената промяна е процес с двигател гражданските организации
Тази промяна е процес, който трябва да се активира и поддържа от някого и обикновено точно тук е ролята на гражданските организации – основен коректив на работата на институтициите. Точно тук е и ролята на тяхното застъпничество на различни нива:
Първо е необходимо хората да получават достоверна информация за работещите социални възможности за подкрепа – така те ще могат да правят своя информиран избор за политиките, които да подкрепят, и ще изискват от управляващите да работят за тях.
Самите управляващи трябва да превърнат в приоритет такава законова рамка, която да осигурява развитие на всяко дете и да подпомага всяко семейство, но по ефективен начин – устойчиво и дългосрочно, а не с половинчати решения само при криза или с парични помощи на калпак. С концепция, в която е помислено не само как едно семейство да си купи дърва и хляб за месеца, а как това семейство занапред да живее и да се развива пълноценно, без да разчита изцяло на социалната система.
Ако политиците поставят добра основа за функциониране, финансиране и контрол на институциите, тогава те ще работят по-добре и по-ефективно за обикновените хора. Така няма да се налага да даряваме по 1 лв., за да може например едно дете с ДЦП да ходи на подходяща терапия, или пък изоставените деца да получават нещо повече от храна и подслон, а ще имаме услуги, с които всяко дете да намери подкрепата и помощта, за да има пълноценно детство.
Необходим е системен натиск върху управляващите и институциите да си вършат работата по-добре
Но всичко това няма как да стане за един ден, с промяна в един закон или наредба или дори просто с увеличаване на финансирането – необходима е ежедневна, упорита професионална работа. Затова най-важната дейност на гражданските организации е застъпничеството – системен и последователен натиск върху отговорните хора и институции да вършат работата си по-добре. Това включва анализ на ситуацията, базиран на официални данни, научни изследвания, непрекъснато наблюдение на обществените процеси, реакция на проблемите, критика на политики и предложения, които не са в най-добрия интерес на децата, конструктивни предложения. Такава е например ролята на нашия ежегоден доклад „Бележник: каква е средната оценка на държавата в грижата за децата“. Такава е функцията и на стотиците становища на НМД и на нашите членове по различни законопроекти и наредби. Това е и идеята на стартиралата предизборно инициатива за партньорство с всички политически сили.
Защо точно ние?
А какво гарантира, че нашите позиции и становища са с положителен ефект за децата и семействата? Ние сме Мрежа, която обединява 140 организации от различен тип, работещи в различни области, от цялата страна – сдружения на родители на деца със специални потребности, доставчици на услуги, правозащитни организации. Във всички тези организации работят близо 10 хиляди професионалисти и експерти. Познаваме системата в дълбочина и следим нейното развитие и проблеми от десетилетия. И, нещо изключително важно – активно търсим мнението на различни групи хора, както в директната си работа с деца, родители, професионалисти, така и чрез анкети, допитвания, дискусии, форуми – имаме гледната точка и на социалния работник, и на психолога, и на учителя, и на лекаря, и на родителя. Особено важно за нас е детското мнение – търсим го постоянно – децата са критични към нас и нашата работа, както и към тази на политиците, и споделят какво биха искали да се промени в живота им в България.
Невидими резултати с видим ефект за бъдещето
Да, ефектът от нашата застъпническа работа невинаги може да се види веднага, тук и сега. Понякога отнема години, за да се постигне истинска, качествена промяна, но когато това се случи, резултатите са победа за цялото общество и дават гаранция за трайно и устойчиво подобрение.
Затова нашата дарителска кампания е различна – дарявате пари не за да се купи нещо, не за да се реши конкретен битов проблем, а за каузата по-добро бъдеще за децата ни. Дарявате за това всеки ден и всеки час ние от Национална мрежа за децата да работим децата на България да получават най-добрите възможности да развият своя потенциал. Този процес е дълъг и в него трябва да участваме всички.
Снимка: unsplash.com
Тази страница е създадена с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по проект „Дарителството и COVID-19 за по-добри детски политики“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от сдружение Национална мрежа за децата и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.“ www.activecitizensfund.bg