Знаем, че е време за политически игри, знаем също, че тези игри нямат граници. Но като организация, която работи за децата, не можем да допуснем да се нарушават техните права.
Става дума за широко коментирания случай с участието на сина на президента Румен Радев в тийн парти. Дори не можем да дефинираме точно казуса, защото няма конкретна информация какво точно е нарушението на групата деца, какви точно противообществени деяния са били извършени и кой конкретно е техният извършител.
„11 тийнейджъри са призовани в полицията заради шумното парти в хостел в центъра на София, което се проведе през уикенда. На събирането е присъствал и непълнолетният син на президента Румен Радев“, каза здравният министър Костадин Ангелов и оттук нататък започнаха спекулациите и моралните присъди, изтекоха дори снимки на детето в медиите.
Преди обаче да посочим един непълнолетн за престъпник, трябва да имаме предвид някои законови и етични правила:
Етичният кодекс на медиите забранява публикуване на лична информация за деца
Според етичния кодекс на медиите, те нямат право да разкриват публично самоличността на непълнолетни и да разпространяват публично лична информация за тях. Причините за това са, че детето като подрастваща личност е силно уязвимо психически и социално и публичното изнасяне на лична информация може да нанесе щети върху неговото бъдещо развитие. В Кодекса има специална точка, посветена на това, която гласи „Няма да публикуваме информация или снимки за личния живот на деца, освен ако не е от значителен обществен интерес“.
Какво значи „значителен обществен интерес“?
Но тъй като това е синът на президента, веднага се чуха гласове, че неговото поведение представлява обществен интерес. Съгласно практиката на Европейския съд за правата на човека, публичните лица се ползват с по-ниска степен на защита на личния живот и затова информация за тях може да бъде разкривана, но само когато се налага от обществения интерес. Но децата на известните не са публични личности, а под „обществен интерес“ се има предвид само когато това е в защита на здравето, безопасността и сигурността или съдейства за предотвратяване и разкриване на тежки престъпления и злоупотреба с власт. Дали тийн партито има статут на подобна опасност от висока степен?
„Освен това децата, хората с психически увреждания и жертвите на насилие поради своята уязвимост се ползват с по-висок праг на защита“, коментира в медиите журналистът Генка Шикерова.
Нарушава се и Законът за закрила на детето
Времената на другарския съд отминаха, днес органите на реда и институциите правят разследване и проучване на предполагаеми противообществени прояви и взимат необходимите мерки, когато има данни за престъпление.
В случая не е ясно каква противообществена проява е била извършена, дали изобщо е имало такава или е нарушение на противоепидемични мерки или друго административно нарушение.
Ако все пак детето има нарушение, отделите Закрила на детето и Детска педагогическа стая събират информация, преценяват ситуацията и взимат мерки, без да се прави предварителен обществен линч на детето в социалните мрежи, както това вече се случи.
Твърдения, че синът на президента е неглижиран от родителите, са лош прецедент със своята безотговорност, а ако има такива опасения, съществуват органи, които трябва да се самосезират. Отделът за закрила на детето по местоживеен следва да се свърже с родителите и с органите на МВР, за да изяснят ситуацията. Това е стандарт и няма защо конкретният случай да бъде третиран по друг начин и да се поставят на обществено обсъждане качествата на родителите.
В случая се нарушава и Закона за закрила на детето, според който всяко дете има право на закрила срещу въвличане в дейности, неблагоприятни за неговото психическо развитие и достойнство. Всяко дете има право и на закрила срещу въвличане в политически дейности – а как по друг начин можем да тълкуваме скандала около сина на президента, който буквално превзе медиите.
В Конвенцията на ООН за правата на детето, член 16, също е записано, че детето трябва да бъде защитено от посегателство срещу неговата чест и добро име. В същия смисъл е и чл. 32 от Конституцията на Република България.
Детето е отделна личност
Детето е отделна личност – това е принцип, заложен в Конвенцията за правата на детето. В тази връзка детето не отговаря за действия или бездействия на родителите си. Неговите морални качества не могат да се приписват на родителите и обратно. Политическите спекулации в случая използват точно тази асоциация и въвличат детето в злободневната политическа интрига.
Неписаните морални правила
Социалната мрежа беше залята от възмущение за поведението на 17-годишния младеж. Моралната присъда реално има не по-малка тежест от съдебната, особено днес, когато общественият живот се диктува от социалните медии. Да, децата трябва да спазват правилата, няма спор, и нищо не може да оневини хулиганско поведение, ако има такова. Но с каква съвест съдим тийнейджър, без да сме запознати с всички факти?
Нима ние не сме били тийнейджъри и родители, нима не помним нашите тийн залитания, нима не сме били свидетели на необмислено поведение на нашите собствени пораснали деца? Престъпление ли е това? Времето на тийнейджърството е трудно – утвърждаваш се, доказваш се, бунтуваш се, формираш се, понякога стъпваш накриво. Мерките на изолация са допълнително бреме – социалната изолация се отразява пагубно именно върху групата на подрастващите, за които общуването и приятелите са всичко. Нека, преди да посочим с пръст, помислим от повече гледни точки.
Трябва ли противообществените прояви с участие на деца да се крият?
Естествено, противообществените прояви, особено когато са рецидив и показват системен проблем в обществото, не трябва да се крият, а да се дискутират публично. Това обаче трябва да става като се спазват етичните правила на журналистиката и се съхранят личните данни на детето – понякога, дори когато неговото лице е скрито, споменаването на населеното място е достатъчно то да бъде идентифицирано и стигматизирано.
Отразяването на противообществени прояви следва да е само с една цел – откриване на причините за явлението и търсене на решения за превенция на рисковото поведение. Само по този начин журналистиката може да е наистина полезна на децата и на обществото, всичко останало е търсене на сензация и медиен рейтинг.
Нужно е гражданско образование и чувствителност по темите за децата
За съжаление, това не е първият и няма да е последният случай на нарушаване на журналистическата етика и детските права. Само преди няколко месеца бяхме свидетели на това как журналист на Нова телевизия се държи унизително с ученик, заради това, че е без маска. А случаите на журналистически „разпити“ на деца жертви и свидетели на престъпления беше обичайна практика доскоро.
Добрата новина е, че подобно неетично отразяване на деца от медиите все по-рядко се случва през последните години. Причината е, че Национална мрежа за децата и други граждански организации и активисти многократно алармирахме ДАЗД и СЕМ за проблема, като институциите се самосезираха по няколко случая.
Предстои обаче дълъг път за промяна на отношението към детето като към субект с права и за формиране на чувствителност на обществото, медиите, настоящите и бъдещите политици по темата за публичното говорене за деца.
Интересите на детето са висша ценност в обществото
Като организация, чиято кауза е благосъстоянието на децата, припомняме, че най-добрият интерес на детето трябва да е висша ценност в обществото. Правата на децата не трябва да бъдат жертва на желанието за висок медиен рейтинг и на политическите амбиции.
Очакването е представителите на изпълнителната власт със своя пример да показват спазване на високи стандарти по отношение на децата, а не грубо да ги нарушават.
Като организация, която работи за правата на децата, отново настояваме да се спазва журналистическата етика, Закона за закрила на детето и Конвенцията за правата на детето и ще продължим да алармираме за случаи, в които се нарушават интересите на децата – на всички деца, независимо на кого са синове и дъщери.
Снимка: pixabay.com