Според Европейската мрежа срещу расизма (ENAR) мюсюлманските жени и момичета в цяла Европа са подложени на множество форми на дискриминация, особено ако носят религиозни символи. Това води до вербални посегателства на обществени места, реч на омразата в социалните мрежи, както и съвсем реално социално изключване. В България различни проучвания през последните години показват, че в българското общество се съдържа значителен потенциал за дискриминация и широко разпространени дискриминационни практики спрямо представители на мюсюлманската общност.
Кампанията стартира с видеоанимация: тя разказва за ежедневието на мюсюлманско момиче в метрото, което може да бъде във всеки един европейски град. Тя е принудена да търпи осъдителни погледи и думи заради избора си да носи забрадка. Когато я наричат „талибан“, тя поглежда отражението си в прозореца, но вижда едно добро, красиво момиче и споделя колко добре й стои новият розов хиджаб.
В България кампанията се води от фондация „Партньори – България“ и ще бъде представена на онлайн събитие на 9 юни от 15.00 ч. Повече информация ще има скоро на фейсбук страницата на фондацията.
„Да погледнем отвъд предразсъдъците“ / Look Beyond Prejudice се стреми към овластяване на жените и повишаване на осведомеността по отношение на дискриманицията и ислямофобията. Започната през април 2021 г. в рамките на европейския проект MEET – Заедно за повече равенство в Европа от фондация l’Albero della Vita, Италия, тя цели да насърчи хората да превъзмогнат стереотипите, както и да помогне на мюсюлманските момичета да намерят сили да реагират, напомняйки им, че „дискриминацията, както и красотата, е в очите на наблюдаващия”.
Основна цел е и ангажирането на младите хора да работят за общество без дискриминация. В рамките на кампанията са проведени видео лаборатории и образователни семинари, в които са участвали младежи на възраст 12-18 години от 6 европейски държави, включително и България, за да се научат да се борят с дискриминацията, стереотипите и ислямофобията с позитивни послания. Те са обучени да създават кратки филми, в които жени и момичета разказват какво означава чувството да си дискриминиран и как се справят с това.
Лице на кампанията и създател на илюстрациите във видеото е карикатуристката Такуа Бен Мохамед от Италия, графична журналистка, авторка на книги и социална активистка с множество награди. Чрез комикси и ирония тя говори за нуждата от интеграция и диалог между културите, като по този начин се бори срещу дискриминацията, която усеща в ежедневието си и която е свързана с избора й да носи хиджаб.
Проект MEET – More Equal Europe Together се съфинансира от Програмата за права, равенство и гражданство на Европейския съюз и включва Фондация L’Albero della Vita като координатор и партньори в 6 европейски държави.
Партньори по проекта: „Pistes Solidaires“ – Франция, „Pour la Solidaritè“ – Белгия, „Subjective Values Foundation“ – Унгария,„Polish Migration Forum“ – Полша, „Aisha Project“ – Италия,