Домашното насилие при деца в семейството се определя като изключително сериозен проблем. Разработени са програми за обучение, насочени към специални услуги, като проучването на практиката в страната показва, че има недостиг на взаимодействие, особено между структурите на закрилата и правосъдието. Те работят самостоятелно, практиките на обединяване при тях са единични. Има недостиг на компетентност по отношение на директната работа с децата, преживели насилие. Това заяви проф. Нели Петрова, председател на УС на Сдружение “Институт по социални дейности и практики” на пресконференция в БТА, където бе представен проектът “Бодрози”, реализиран заедно с Фондация “Анимус”.
По проекта ще има заключителна регионална конференция “Зовът на децата при затворените врати” на 2 и 3 декември. Там ще се представят реални цитати от деца от практиките на специалистите.
Проект “Бодрози” (Bodrozi) представлява реакция при случаи на домашно насилие на деца на национално ниво, финансиран от програма “Права, равенство, гражданство (2014 – 2020)” на Европейския съюз. Проектът се реализира на територията на цялата страна през периода октомври 2019 – декември 2021 година и бе подкрепен от институциите, ангажирани със закрилата на децата, пострадали от насилие. Над 1000 професионалисти са обучени по проекта.
Темата за домашното насилие да стане ежедневен разговор, защото всеки ден се случва и тенденцията е родителските конфликти да ескалират през последните 2 години. Това заяви Мария Чомарова, директор на Фондация “Асоциация Анимус”.
Проектът съвпаднал с кризата COVID-19, а в такива ситуации хората си изкарват напрежението върху децата или жените, тъй като възрастните по-рядко избухват на работните си места, а за децата няма последици, поясни специалистът и уточни, че имало изключително увеличение на конфликтите между деца и родители и конфликти между поколенията.
Според статистика на “Анимус” през 2020 г. при затварянето по време на пандемията националната линия за защита на деца от насилие е отчела 150% увеличаване на обажданията от деца. Непрестанно увеличение на обажданията имало и на националната линия за хора, пострадали от насилие – за 2 г. са се увеличили около 40%, което се дължи не просто на увеличеното насилие, а на обществените нагласи, които започват да се променят и започва да се говори сериозно, има промяна на нагласите в обществото, хората са окуражени, пострадалите са по-смели да търсят помощ.
Катя Кръстанова от фондация “Анимус” повдигна темата и за децата, жертви на сексуално насилие, които са се увеличили с 30% по време на пандемията.
Проблемът с педофилията в България е много сериозен, наказанията са изключително малки, няма регистър, не се говори за този проблем, но той е истински сериозен и разпространен, посочиха специалистите.
Катя Кръстанова уточни, че проектът има за цел да постави акцент върху домашното насилие и да популяризира иновативната услуга – Детски център за застъпничество, подкрепа и закрила. Тя каза още, че е необходимо повишаване на капацитета на системата за закрила по отношение на насилието срещу деца на територията на цялата страна и посочи, че по проект “Бодрози” са обучавани служители, които да участват и в подкрепата на родителя, да се съдейства за спиране на насилието, да се работи съвместно с органите, които поставят закони, срещи с пострадалото дете, срещи с психолог, след което се решава най-често детето да се връща в същата среда, където има насилие, за да се реши проблемът чрез задаване на подходящи въпроси.
Специалистът обясни още, че в разговорите и срещите са поканени полицаи, прокурори, съдии, социални работници, здравни работници и хора от всички заинтересувани от темата домашно насилие институции, но са се отзовали много малко както представители на образователни институции, така и здравни. Изпратени са покани до всички РУО в страната, а са се отзовали едва 33, като единствен добър пример е община Смолян, която е изпратила 7 педагогически съветници. Има голяма нужда от обучение на представителите в образователната сфера, където ясно личат случаите на домашното насилие, те трябва да сигнализират, тъй като децата показват симптоми в клас и в училище, но много пъти биват наказвани, вместо подкрепяни. Същото важи и за здравните заведения, изпратени са им покани и според статистиката са се отзовали само 7 лекари.
Петя Димитрова, координатор на проекта, поясни, че “Бодрози” е национален проект, в който са взети данни от МВР, МП, АСП, както и от три града, където се изпълнява услугата Зона “Закрила” – Монтана, София, Шумен. Данните показват, че са достигнати както малки градове, така и големи, обсъдена е темата за щадящия разпит и сините стаи. Психологът Чомарова анализира, че при срещите е установено, че децата не искат бащите им да отиват в затвора, а насилието да спре и подчерта, че винаги при домашното насилие на деца най-важни са желанията и интересите на детето. Насилието е по-голямо в по-малките населени места, отколкото в големите градове, сочат данните.
Източник: news.bg
Снимка: freeimages.com