В обширния Черноморски регион броят на уязвими деца нараства, докато общия брой на децата през последнитя 20 години рязко намалява: раждат се все по-малко деца, а тези които са родени са застрашени от труден живот.
Една прекалено трудно уловима цел
През последните 20 години правителствата се борят, за да реформират своите системи за закрила на детето, но реформите остават незавършени. Преходът към демократично управление не довежда до системни реформи за прекратяване на насилието над деца. Това е един срамен провал.
Прекратяването на насилието над деца остава една притеснително неуловима цел, която се изправя пред хиляди неправителствени организации, работещи за децата, специално упълномощени междуправителствени институции и такива с международен ангажимент като Конвеницията на ООН за правата на детето.
ChildPact вярва, че прекратяването на насилието над децата не е невъзможно, но изисква радикална промяна в нашия подход, включиетлно нива на партньорство и сътрудничество, които все още не са достигнати. Тези предизвикателства изискват координирани усилия и кураж, за да се поемат рискове за застъпничество, безопасно споделяне на информация за това какво работи и какво не, какво е спряло, и натрупване на знание от опита на другите партньори.
За да се справят с тези предизвикателства, неправителствените организации, работещи за децата във всяка държава са се обединили в мрежи за закрила на правата на детето, за да се застъпват за подобряване живота на децата. Мрежите на гражданското общество са изключително важни за глобалните усилия за прекратяване на насилието над деца, тъй като те влияят върху развитието на политиките, които водят до ефективни програми.
Излагане на неразумно неразбиране
Но мрежите на гражданските организации/коалции са лишени от адекватно финансиране и технологии, като жертви на неразбиране, когато става дума за финансиране на иснтитуционално ниво и от частни дарения. Мрежите са разглеждани като 1) бюрократични структури с непродуктивни административни разходи, които 2) не предоставят директни услуги на децата. Този начин на мислене е изключително погрешен.
Нека разгледаме тези 2 неверни схващания. Първо децата се нуждаят от повече от директни услуги: те също така се нуждаят от добре фокусирани политики, за които неправителствените организации с фокус върху децата се борят. Ако политиката, която се създава е грешна, то услугите, които неправителствените организации предлагат са само капки в морето за малко на брой щастливи деца, които могат да бъдат достигнати. Още по-лошо, такива услуги могат да създадат грешното разбиране, че децата са обгрижвани и защитени, позволявайки на правителствата да гледат в друга посока докато децата продължават да страдат.
Второ административните разходи са слаб индикатор за представянето на една мрежа. Резултатите, които имат въздействие ( заедно с прозрачност, управление и лидерство) трябва да бъдат главния фактор за управление на решенията за финансиране. ChildPact признава, че при липсата на резултати , индикаторите за административни разходи могат да предоставят информация за борба с измами и лошо финансово управление. Но много благотовротелни фондации и в частност техните мрежи са слаби, защото нямата досатъчно средства за административни разходи. Тези разходи включват важни инвестиции като обучения, планиране, оценяване, видимост на каузи и усилия за набиране на средства, така че да могат да изградят и осъществят застъпнически стратегии за влияние вурху политиките на управляващите. Тези разходи помагат на мрежата да се издържа (по начин, по който една компания ще плати за своите комунални услуги) или да се подобри (начин, по който една компания инвестира в проучване и развитие).
Поради липсата на капацитет за инвестиционни възможности, НПО мрежите силно разчитат на нестабилни годишни проектни грантове. С финансови цикли, свързани с планирани разходи, мрежите нямат време бързо да сграбчат политическите възможности за влияние, тъй като сроковете на гранответе и осъществяването на плановете са на първо място. Това заедно с неразбирането за финансиране на административните разходи намалява потенциалната сила на коалициите, която те биха могли да имат.
Огромна празнина в практическото знание
Но тази гледна точка е лукс, който развиващата се общественост не може да си позволи, ако нейн приоритет е прекратяването на насилието над деца. То изисква внимание върху огромната липса на практическо знание в сферата на закирла на децата. Например прочутия Букурещки проект за ранна интервенция научно и без съмнение доказва , че децата, обгрижвани в институции, страдат от дълбоки дефицити и забавяне в интелектуалното, социално и емоционално развитие в сравнение с деца, настанени в приемна грижа по 2 годишна възраст. Все още практиката на институционализация продължава, въпреки че има цял списък от документирани и международно признати услуги и подходи, основаващи се на общността, за да може тя да бъде предотвратена. Процесите на деинституционализация със сигурност са трудни, но това постоянство в практиката, което довежда до тежки последици за уязвимите деца (деца, лишени от родителска грижа) се отразява на тенеденицята за информация за закрила на детето за това какво работи и какво не, за да остане неизползвано и дори (нарочно) игнорирано.[1] Калициите са основни събеседници с правителството,за да може тази празнина да бъде затворена.
ChildPact призовава за доверие във всички мрежи за закрила на детето
Вдъхновен от последните иновативни практики за финансиране, ChildPact призовава за установяването на доверие към мрежите за закрила на детето. Обикновено доверието се поражда от обществеността (агенции на донори) и частни (фондации) актьори, които избират да обединят сили за справяне със специфичен проблем в конкретен георгафски регион чрез набирането на грантове в рамките на определен период (напр. 10 години).
Един доверителен фонд, в подкрепа на мрежи за закрила на детето би бил първи по рода си и може да бъде основан, за да постигне следните изграждащи капацитета и влияние цели:
- Прекратяване на структурната слабост на мрежите за закрила на децата в Източна Европа/Черноморския регион;
- Прекратяване на тяхната зависимост от непридвидими потоци на финансиране и средства;
- Прекратяване на празнината за практическо знание за закрила на децата. ChildPact силно врява и предупреждава, че без тези три „прекратявания“ големият „край“ – този на насилието над деца никога не би бил възможен. Само едни много силни, добре разпознаваеми, завлядяващи и изключително квалифицирани мрежи за закрила на децата са способни да създадат необходимото за наистина неговото прекратяване.
Доверителният фонд предоставя следните ключови елементи:
- Икономичекста ефектвност. Обединяването на средства води до икономии в мащаба. Донорите, които биха желали да подкрепят мрежи за закрила на детето не се нуждаят от създаване на свои собствени офиси и програми.
- Изпитателен полигон. Успешното осъществяване в един регион на света ще даде множество уроци, които да позволят програмата да бъде реализирана на глобално ниво.
- Гъвкавост. Обикновено доверителните фондове могат да приспособят техните средства спрямо реални събития, докато мрежите за закрила на детето работят в силно динамичен пейзаж. Активистите се нуждаят от бързо съдействие, за да са способни да реагират на политиките на управляващите, на внезапно възпламенили се конфликти в застой (и създаващи трудности за децата), до неочаквани действащи или предложени промени в законодателството.
- Междурегионален подход. ChildPact обхваща няколко региона в света (Кавказ, Западните Балкани и Югоизточна Европа). Множество донори на фондации и правителства работят в една страна или само в един подрегион. Накои донори работят във всички тези региони, но разделят своите програми в подрегиони. Но въпросите за закрила на детето, засягащи деца във всички тези подрегиони, са еднакви, тъй като страните продължават да се борят с последиците от комунистическото минало. Чрез създаването на довертителни фондове, донорите могат да допринесат за справяне с тези въпроси цялостно, без да се нуждаят от установяване на отделни програми.
Childpact е регионална коалиция за закрила на децата в обширния Черноморски регион. Тя обединява 600 неправителствени организации, работещи за повече от 500 000 уязвими деца в 10 различни държави. ChildPact е силен застъпник за регионално сътрудничество на междуправителствено ниво и на ниво граждански организации, в усилието си да идентифицира иновациите, които могат да преборят общите заплахи за благосъстоянието на децата. ChildPact силно вярва, че неправителствените организации, работещи за децата имат ключова роля за насърчване на иновациите, прогресивните политики и подкрепата на добри практики.
[1] Мирела Опреа, “Защо Мрежите да насърчават иновациите и защо донорите трябва да инвестират в тях. Уроци в сферата на закрилата на детето”, ChildPact 2014. [2] Като Фонд Робърт Кар за мрежи на граждански организации в подкрепа на световния ХИВ проблем, с участието на на Министерството на външните работи на Норвегия, Институт за международно сътрудничество (DFID), Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс и „Планът на американския президент за спешно действие за подпомагане на борбата срещу СПИН“ (PEPFAR ).Източник: childpact.org
Снимка: sxc.hu/lusi