ChildPact стартира кампания и публикува декларация за необходимостта от международно сътрудничество в полза на децата бежанци и непридружените непълнолетни.
ChildPact е регионалната коалиция за закрила на детето, която обединява 600 неправителствени организации от 10 държави, сред които Национална мрежа за децата, и работи с повече от 500 000 уязвими деца.
През последните няколко години европейските държави бяха една от основните цели за миграция на стотици хиляди хора, живеещи във влошени условия в родните им страни поради войни и конфликти, които създават постоянна несигурност и икономически лишения. Децата са най-тежко засегнати от тази безпрецедентна бежанска криза.
Броят на децата мигранти е бил обект на редица доклади и изявления на международни институции като Комисаря по правата на човека на Съвета на Европа, ООН и UNICEF. Въпросът за бежанците е разгледан и в Плана за действие на Съвета на Европа за защита на децата бежанци и мигранти, приет през май 2017 г., и в Глобалната инициатива за устойчиви цели за развитие, по-специално цел 10.7, която изрично се позовава на ангажимент за „организирана, безопасна и отговорна миграция и мобилност на хората, включително чрез прилагане на планирани и добре управлявани миграционни политики“.
Съзнавайки тези усилия, ChildPact, заедно със своите членове – национални коалиции за закрила на детето, призовава всички заинтересовани страни да увеличат усилията си за правилно адресиране на потребностите на всички деца-бежанци, включително непридружените непълнолетни, които се намират в изключително уязвимо положение. Мобилизирането и координацията е от ключово значение, както и приоритизирането на интервенцията, насочена към децата като най-тежко засегнатата група.
Смущаващи цифри
Броят на децата мигранти и бежанци, които бягат от родните си страни и се движат през международните граници в търсене на убежище, се е увеличил драстично през последните две години. Много от тях са без придружител и пътуват сами без членове на семейството. Според Европейската комисия близо 800 000 деца са подали молба за убежище в Европа през 2015 г. и 2016 г., от които 170 000 са били непридружени и разделени от близките си. Голямото движение на деца, търсещи убежище, едва ли ще приключи в обозримо бъдеще.
През 2016 г. броят на непридружените непълнолетни лица, търсещи закрила в България, продължи да расте. Според Евростат през 2015 г. те са 1815, а за периода 01.01.2016 – 31.10.2016 г. по данни на Държавната агенция за бежанци регистрираните непридружени деца са 2457 (424 – малолетни и 2033 непълнолетни). През 2016 г. се наблюдава нова тревожна тенденция – нарастване на броя на малолетните непридружени деца, се казва в годишния доклад на Национална мрежа за децата „Бележник: Какъв е средният успех на държавата в грижите за децата?“. Въпреки че непридружените непълнолетни са посочени като уязвима група както в европейското, така и в националното законодателство, системата за закрила продължава да изпитва сериозни трудности да предостави адекватна грижа и защита на тези деца.
Високи рискове
Непридружените деца са особено уязвими, изправени пред сериозни опасности по миграционните маршрути – те са изложени на висок риск от насилие, експлоатация, контрабанда и трафик. Тяхното тежко положение не свършва, когато стигнат до местоположението, тъй като тези деца могат да прекарат години в бежански лагери, да нямат достъп до здравни грижи, образование и други основни услуги и да понасят психологически последици, които ще бележат целия им живот. Непридружените непълнолетни са особено застрашени от липса на подходящи грижи и пренебрегване. Както търсещите убежище, така и преминаващите през територията на дадена държава непридружени непълнолетни се считат преди всичко за деца, а не за мигранти, като мотивацията за пътуването им е без значение за степента на защита, която трябва да получат.
Необходимата реакция
Предвид значителния ръст на броя на децата, търсещи убежище в региона, реагирането на непосредствените хуманитарни нужди се превърна в основен приоритет за всички ангажирани институции, които трябва да работят усилено и в извънредни условия, за да подкрепят най-уязвимите. Всички заинтересовани страни обаче трябва да помислят за дългосрочни решения както за децата бежанци, които вече са пристигнали в Европа, така и за тези, които все още са на път или се очаква да пристигнат в бъдеще.
На държавите трябва да се напомни тяхната отговорност да защитават без изключение всички деца в техните граници, като се има предвид, че децата мигранти и бежанци се нуждаят от специално внимание.
Правителствата се призовават да предприемат следните мерки:
- Да демонстрират по-голям ангажимент за осигуряването на закрила на децата мигранти и бежанци от насилие, злоупотреба и трафик;
- Да се осигури незабавен достъп до процедурата за предоставяне на убежище и да се даде приоритет на децата;
- Необходими са повече усилия за улесняване на събирането на семействата и засилване на междуправителственото сътрудничество по този въпрос;
- Да се осигури подходящо хранене, настаняване, здравеопазване, психосоциална подкрепа и образование за всички непълнолетни;
- Да се даде приоритет на достъпа до образование, по-специално за онези деца, които са останали извън училище дълго време;
- Да се положат всички усилия за разработване на работещ механизъм, който да гарантира навременното назначаване на настойници и/ или законни представители на непридружените непълнолетни във всички страни от региона;
- Да се осигури незабавен достъп на децата до преводачи, социални работници и доставчици на правна помощ;
- Да се въздържат от институционализиране или задържане на непридружени малолетни, да се създаде система от центрове от семеен тип, когато е необходимо, и да се въведат механизми за проследяване и събиране на семействата;
- Да се подобри сътрудничеството и координацията на национално, регионално и транснационално равнище, за да се намали нарастващият натиск върху националните системи за закрила.
За по-ефикасна реакция правителствата се призовават също така:
- Да се придържат към минималните общи стандарти за защита на непридружените деца мигранти и бежанци, както и да се подобри сътрудничеството по отношение на определени задачи, като идентификация и регистрация на деца, проследяване на семейството, обединение и т.н.
- Да се разработят механизми за събиране и наблюдение на данни, както и да се използват универсални формуляри за водене на архиви и да се подобри обменът на информация за децата и наличните услуги;
- Да стартират кампании, насочени към противопоставяне на дискриминацията и ксенофобията, както и към повишаване на осведомеността и чувствителността на обществото към уязвимото положение на децата мигранти и на непридружените непълнолетни;
- Да се разработят специални механизми за предотвратяване на изчезването на непридружени малолетни и непълнолетни от центровете, които ги приемат, като се вземе предвид, че първите 24 часа се считат за фундаментални за ангажиране на отговорните институции.
Предвид факта, че значителна част от непридружените непълнолетни, пристигащи в региона, трябва да навършат 18 години в рамките на няколко години, следва да се установят подходящи процедури, които да улеснят прехода им към зряла възраст.
Ние твърдо вярваме, че всички ангажирани агенции и организации, както правителствени, така и неправителствени, трябва да засилят сътрудничеството и комуникацията, докато държавите трябва да продължат да работят за разработването на приобщаващи национални системи за закрила на детето, които да предлагат всички необходими услуги на всички потърпевши от кризата деца, като в тези усилия трябва да се включат и организации на гражданското общество.
Ние твърдо вярваме, че само чрез съвместна работа можем да постигнем напредък в действията в най-добрия интерес на децата!
Становището е подкрепено от:
ChildPact – Regional Coalition for Child Protection
и от неговите членове:
United for Child Care and Protection (BKTF) – Albania
Child Protection Network from Armenia NGO Alliance for Children’s Rights – Azerbaijan
National Network for Children – Bulgaria
Stronger Voice for Children – Bosnia and Herzegovina
Coalition for Children and Youth – Georgia
Coalition of NGOs for Child Protection (KOMF) – Kosovo
The Alliance of Active NGO’s in the Field of Social Protection of Family and Child – Republic of Moldova
Federation of NGOs for Child – Romania
Network of Civil Society Organizations for Children (MODS) – Serbia
Пълен текст на становището на английски език (DOC, 122 KB)
Снимка: Steve Guamer